“Sürçü lisan ettiysek affola.” Ne Demektir? Ne Anlama Gelir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere sürçü lisan ettiysek affola cümlesi ne anlama geliyor onu kısaca anlatacağız.

Dilimizde günlük hayatta sıkça kullandığımız bazı cümleler, atasözleri ve deyimler mevcuttur. Bunlardan birisi de “Sürç-i lisan ettiysek affola.” cümlesidir. Peki bu cümle ne anlama gelir ve nerelerde kullanılır kısaca şimdi onu anlatalım.

Sürç-i Lisan Ettiysek Affola Ne Anlama Gelir?

Türk Dil Kurumu’na göre sürçülisan kelimesi “dil sürçmesi” anlamına gelmektedir. Haliyle “Sürçü lisan ettiysek affola.” cümlesi ise bir konuşma sırasında yanlış bir kelime, söz söylenmesi veya bunları yanlış telaffuz etmek vb. manalarda kullanılmaktadır. Yani kısaca “Yanlış söz ve kelime kullandıysam beni affedin.” veya benzeri anlamlara gelmektedir.

Bu cümle genelde televizyon programlarında, youtube konuşmalarında, TEDx gibi konuşmalarda, röportajlarda vb. yerlerde konuşma sonunda söylenir. Bazı resmi web sitelerde de yazı sonunda bu ibare geçebilmektedir.

Dediğimiz gibi “Sürçü lisan ettiysek affola.” cümlesinin kısaca anlamıEğer yanlış bir kelime veya üslup kullandıysam beni affedin, herkesten şimdiden özür dilerim.” anlamına gelmektedir.

Ek olarak cümle bazı yerlerde “Sürç-i lisan ettiysek affola.” şeklinde de geçmektedir. Fakat çoğu yerde “Sürçülisan ettiysek affola.” biçiminde geçiyor. Her iki kullanım da aynı anlama geliyor diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir