SUV Araba Modeli Nedir? SUV Açılımı Ne Demektir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere otomobillerdeki SUV modeli nedir, açılımı ne demektir onu kısaca anlatacağız.

SUV Nedir? Ne Anlama Gelir?

Otomobillerde bir model olarak kullanılan SUV‘un açılımı “Sport Utility Vehicle” demektir. Türkçe olarak karşılığı “Spor amaçlı taşıt” anlamına gelmektedir. Yani kısaca SUV model arabalara spor arabalar da denilebilir. SUV araçlar, hem çekme özelliği bulunan hem de kamyonet tipinde olan araçlardır. Son yıllarda otomobil severler tarafından SUV tipindeki araçlar gerek tasarımıyla gerekse performansıyla çok tercih ediliyor. SUV arabalar bazı ülkelerde 4 çeker veya arazi aracı olarak da tanımlanabiliyor. Fakat her 4 çeker araba SUV olmadığı gibi, her SUV araba da 4 çeker özelliği bulunmayabilir.

Şimdi SUV modeli araç nasıl görünür ona örnek bir resim paylaşalım.

Yerli SUV modeli araba
Yerli SUV modeli araba

Yukarıdaki aracı hatırlamıştırsınız. Resimde gördüğünüz otomobil geçtiğimiz haftalarda yeni tanıtılan yerli otomobilimizin SUV modeli görüntüsüdür. Gerçekten harika görünüyor diyebiliriz. Zaten yerli otomobilimizden en çok beğenilen model bu SUV modeli olmuştur.

Kısacası yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi SUV model arabalar spor tarzındaki otomobillerdir diyebiliriz. Yüksekliği normal arabalara göre biraz fazla olduğundan hem asfalt yolda hem de çakıllı, taşlı yollarda gayet güzel sürüş keyfi yaşatır. Ek olarak SUV model arabaların gördüğünüz gibi arka tarafı uzunlamasına değildir diyebiliriz.

Umarız yararlı olur. Sizlerin de SUV modeller hakkında eklemek istedikleri varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Herkese iyi günler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir