Taçtan Gol ve Ofsayt Olur mu? Futbolda Taç Atışından Gol & Ofsayt Oluyor mu?

Futbolda taçtan gol ya da ofsayt olması durumunda ne oluyor, hakem ne karar veriyor merak edilen konular arasında gelmektedir. Sizler için bu konuyu kısaca araştırdık. Detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Futbolda fazla bilinmeyen ve geçerli olan kurallar vardır. Bunlardan birisi de taçtan ofsayt ve gol olma durumlarıdır. Bazen maçlarda bu tarz ilginç görüntüler izleyebiliyoruz. Sosyal medyada belki denk gelmiştirsiniz, taçtan gol veya taçtan ofsayt olma videolarına. İşte bunlar gerçekte kural olarak var mı yok mu şimdi sizlere detaylarını aktaralım.

Taçtan Ofsayt Olur mu?

Futbol kurallarına göre taçtan ofsayt olmaz. Yani taçtan ofsayt olmamaktadır. Bir futbolcu ofsaytta olsa bile eğer top ona taçtan geldiyse bu durumda ofsayt olmaz. Çünkü futbol kurallarına göre durum bu şekildedir. Ama maç içerisinde hakem hatalı karar verirse burada yapacak bir şey yoktur. Yani taçtan normalde ofsayt olmuyor, lakin hakem veya yardımcı hakem ofsayt bayrağını kaldırıp öyle karar verebilir. Ama bu durum o hakemin karnesine olumsuz olarak yansır diyebiliriz. Bir sonraki büyük maçlarda görev almaz gibi vs.

Fakat şöyle bir şey var. Eğer taç atışından sonra top birine çarpıp öyle gittiyse bu durumda ofsayt olabilir. Yani diyelim ki taç kullanıldı. Top yanlışlıkla kendi adamına çarpıp ileriye gitti ve ilerideki oyuncu da ofsaytta. İşte bu durumda ofsayt olur. Ama dediğimiz gibi taçtan doğrudan yani direkt olarak ofsayt olmaz, ofsayt kuralı uygulanmaz.

Taçtan Gol Olur mu?

Aynı şekilde futbol kurallarına göre taç atışından doğrudan gol olmamaktadır. Yani taçtan gol olmaz. Eğer taç atışından sonra top bir kişiye çarparsa veya değerse bu durumda gol olabilir. Fakat taç atışından sonra top kimseye değmeyip kalenin içine girerse bu durumda gol olmuyor. Lakin yine dediğimiz gibi hakem bu kuralı unutup maçta gol verebilir. Yani hakemin kararı yanlış olabilir. Fakat futbol kurallarına göre taçtan gol olmamaktadır. Eğer taçtan direkt gol olduysa o hakem VAR’a gider veya yardımcılarına danışır. Bu durumda atılan golü iptal edebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir