Tansiyon Nedir? Tansiyon Düşürücü Bitkiler Hangileridir?

Başlıklar

Tansiyon Nedir? Büyük ve Küçük Tansiyon

Tansiyon (kan basıncı) kalbin her atışta vücuda pompaladığı kanın damar duvarlarına uyguladığı basınca verilen isimdir. Kalbin kasılmasıyla (atım veya pompa hareketiyle) oluşan basıncın doruk noktasında ölçülen sistolik basınç büyük tansiyondur. Atım aralarında kalp gevşer ve basınç değeri düşer. En düşük noktada ölçülen değere diyastolik basınç yani küçük tansiyon adı verilmektedir.

Doktorların araştırmasına göre insanın kilosu ne kadar fazla olursa tansiyonu da o kadar artmaktadır. JNC isimli bir araştırma şirketinin 1993 senesinde yaptığı çalışmalara göre balık etli veya toplu kişilerdeki tansiyon riski, normal kilolu olanların 2 ila 6 katı arasında bir değerde daha fazla olmaktadır. NIH adındaki araştırma şirketinin 1998 senesinde yapmış olduğu bir araştırmada ise normal kilolu erkek ve kadınlarla şişman erkek ve kadınlardaki yüksek tansiyonlular karşılaştırılmış ve şişmanlarda daha çok tansiyon hastalığı olduğu tespit edilmiştir.

Şimdi tansiyon düşürücü bitkiler hangileridir onları ve detaylarını paylaşalım.

Tansiyon Düşürücü Bitkiler

Sarımsak

Sarımsak kan pıhtılaşmasını azaltır. Bazı mide kanserlerini önlediği tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalara göre sarımsağın tansiyon ve kolesterol düşürücü etkisi olduğu kesin bilinmektedir. Sarımsağın bir cezve içerisinde süt ile kaynatıp tüketilmesi tavsiye edilmiştir.

Alıç Çiçeği

1 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı kuru alıç bitkisi ilave ederek karıştırırsanız tansiyon düşürücü etkili bir çay yapmış olursunuz.

Safran

Safran bitkisi cocetin ismi verilen tansiyon düşürücü özellikte bir bileşik içermektedir. Özellikle İspanya’da çok safran tüketilmektedir ve bu sayede bu ülkede kalp hastalıkları düşük seviyelerdedir. Safranı yemeklere ilave edebilir veya çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Semizotu

Magnezyum eksikliği yüksek tansiyona sebep olabilmektedir. Bu yüzden bol miktarda magnezyum içeren semizotunu tansiyon düşürme amacıyla kullanabilirsiniz.

Brokoli

Brokolide 6 farklı tansiyon düşürücü bileşik içerdiği söylenilmektedir.

Diğer tansiyon düşürücü bitkiler ise şu şekildedir;

  • Havuç
  • Kereviz
  • Muz
  • Rezene
  • Soğan

Diğer tansiyon düşürücü bitkilerin isimleri de bu şekildedir. Herkese Allah’tan şifalar dileriz. Kendinize iyi bakınız…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir