Tavşan Kanı mı Tavşankanı mı? TDK’ya göre Ayrı mı Bitişik mi Yazılır?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere tavşankanı mı yoksa tavşan kanı mı nasıl yazılır onu anlatacağız. ‘Tavşan kanı’ ayrı mı yazılır yoksa ‘tavşankanı’ bu şekilde bitişik mi yazılır şimdi TDK’ya göre bakalım.

Dilimizde bazı kelimeler birleşik, bitişik yazılırken bazıları ise ayrı yazılabiliyor. Bunlardan birisi de “tavşankanı/tavşan kanı” ikilisidir. Türkçe sınavlarında, genel kültür sorularında bu kelime ayrı mı yoksa bitişik mi yazılır karşımıza çıkabilir. Şimdi Türk Dil Kurumu’na göre tavşankanı nasıl yazılır kanıtıyla sizlere paylaşalım.

Tavşankanı mı Tavşan Kanı mı? Nasıl Yazılır? Bitişik mi Ayrı mı?

  • Doğru yazılışı ==> Tavşankanı (Bitişik yazılır)
  • Hatalı yazılışı ==> Tavşan kanı (Ayrı yazılmaz)

Türk Dil Kurumu’na göre ‘Parlak ve koyu kırmızı renk’ , ‘Tam kıvamında demlenmiş (çay)’ anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “Tavşankanı” şeklindedir. Yani TDK’ya göre tavşankanı birleşik yazılır, ayrı yazılmaz. Eğer tavşan kanı, davşan kanı vb. gibi ayrı yazılmış kelimeler görürseniz bu hatalı yazılıştır. Yani tavşankanı bu şekildeki gibi birleşik, bitişik yazılmaktadır. Sorularda karşımıza çıkarsa bitişik yazılışını doğru kabul etmemiz gerekiyor.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesinde kelime “tavşankanı” şeklinde yazmaktadır. Yani tavşankanı birleşik yazılıyor. Çoğu kişi tarafından tavşankanı ‘tavşan kanı’ bu şekilde ayrı yazılır olarak biliniyor. Fakat ‘Tavşan kanı’ bu şekilde kullanımı yanlıştır. Kelime bitişik yazılmaktadır.

Kısacası tavşankanı bitişik yazılan bir kelimedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir