TDK (Türk Dil Kurumu) Sitesi mi Değişti? Kelimelere Nereden Ulaşabilirim?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesinin yeni versiyonu hakkında bilgiler vereceğiz.

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesi daha çok Türkçe kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenmek amacıyla kullanılmaktadır. Fakat geçtiğimiz haftalarda TDK sitesini güncelledi ve gerçekten muazzam bir siteye dönüştü diyebiliriz. Çünkü artık tüm Türkçe kelimelere “sozluk.gov.tr” sitesinden erişebiliyoruz. Dediğimiz gibi artık normal “tdk.gov.tr” bu siteye girdiğinizde kelimelere ulaşamayabiliyorsunuz. Bundan sonra kelimeler sözlük bölümünde aktif olarak çıkacaktır.

Aslında site değişti diyemeyiz fakat kelimeler artık tdk.gov.tr‘de değil sozluk.gov.tr‘de bulunacaktır. Haliyle kelimelerin doğru yazılışlarına da sözlük sitesinden ulaşabileceğiz. Mesela aklınıza takılan bir kelime olduğunda hemen sözlük sitesine girin oradaki arama kutusuna kelimenin ilk harflerini yazın ardından doğrusu aşağıda otomatikman çıkacaktır. Bir örnekle anlatalım:

Mesela “sürpriz” kelimesini baz alalım. Bu kelime normalde çok karıştırılır. Çoğu kişi doğru yazılışını “süpriz” olarak biliyor. Fakat bakalım sözlük sitesinde böyle mi birlikte görelim.

Öncelikle sozluk.gov.tr‘yi açıyoruz. Ardından boşluk kısmına süpriz yazarak aratıyoruz.

Ardından yukarıda gördüğünüz gibi aşağıda bir kelime çıkmadı. Ama sürpriz olarak aratırsak altta gördüğünüz gibi “sürpriz” çıkıyor. Demek ki kelimenin doğru yazılışı sürprizmiş.

Bu şekilde kelimelerin doğru yazılımlarını yeni tdk sitesinden öğrenebiliyoruz.

Ayrıca sağ tarafta bulunan sözlük seç butonuna basarak diğer Türkçe’ye yakın dillerin sözlüğüne de ulaşabilirsiniz. Azerbaycan Türkçesi, Başkurt Türkçesi, Kazak Türkçesi vb. gibi dillerin sözlükleri de burada yer almaktadır. Kısacası dediğimiz gibi yeni tdk sitesi oldukça kapsamlı ve tüm kelimeleri içeren bir sözlük sitesine dönüşmüştür. Kullanmanızı tavsiye ederiz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir