Tekli Ekmek ve Çiftli Ekmek Kaç Gramdır? 1 Ekmek Kaç Gr?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere tekli ekmek kaç gramdır, çiftli ekmek kaç gramdır onu anlatacağız.

Günlük hayatta her gün satın aldığımız şeylerin başında ekmek geliyor. Ekmeklerin satış fiyatları her yıl değişkenlik gösterebilse de gramaj değerleri aynıdır. Normal bakkallardan aldığımız, büfelerden, fırınlardan aldığımız ekmekler genellikle 2 ayrı sınıfta inceleniyor. Bunlar tekli ekmek ve çiftli ekmektir. Fırına veya bakkala gittiğimizde tekli ekmek ve çiftli ekmeğin fiyatları farklı olmaktadır. Tekli ekmek çiftli ekmeğe göre daha az gramaja sahiptir. Şimdi sizlere tekli ve çiftli ekmek kaç gramdır, kaç kilograma denk gelir o değerleri paylaşalım.

Tekli Ekmek Kaç Gramdır? Çiftli Ekmek Kaç Gramdır?

Bakkallarda, fırınlarda ve büfelerde satılan ekmeklerin gramajı değişkenlik gösterebiliyor. Fakat ortalama olarak 1 ekmek 200-250 gram arasındadır. Birçok kaynağa göre 1 tekli ekmek 200 gram etmektedir. 1 çiftli ekmek ise 400 gram etmektedir. Fakat bazı kaynaklara göre 1 tekli ekmek 250 gram ederken 1 çiftli ekmek ise 450-500 gram arasında değişkenlik gösteriyor. Dediğimiz gibi normal fırından fırına göre bu değişkenlik gösterebiliyor. Mesela şuanda İHE (İstanbul Halk Ekmeği) 1 adet gramı 250 gramdır. yani 4 tane halk ekmek gramı 1000 gram (1 kg) etmektedir. Fakat bazı fırınlarda 1 tekli ekmek 200 gram olarak geçiyor. Şimdi ortalama değerleri maddeler halinde yazalım:

  • 1 Tekli ekmek ==> 200 gramdır (bazı bakkal ve fırınlarda)
  • 1 Çiftli ekmek ==> 400 gram (bazı bakkal ve fırınlarda)
  • 1 İHE halk ekmek ==> 250 gramdır
  • 1 Normal ekmek ==> 250 gram
  • 1 Kepekli ekmek ==> 250 gram
  • 1 İHE Akdeniz ekmeği ==> 50 gram (küçük ekmek)1
  • 1 İHE tam buğday ekmek ==> 400 gram
  • 1 İHE Ramazan pidesi ==> 300 gram

İstanbul Halk Ekmeklerinde 1 normal ekmek 250 gram ediyor. Ayrıca küçük poşetlerdeki minik ekmekler ise 50 gramdır. Bunun dışında bakkallarda ve fırınlarda satılan ekmeklerin tanesi ise 200 gramdır yani tekli ekmek çoğu bakkal, market ve fırında 200 gram olarak biliniyor. Fakat bazı kaynaklarda buralarda da tekli ekmekler 250 gramdır. Ayrıca buralarda çiftli ekmek 400 gramdır. Ülkemizde eskiden bakkallarda çiftli ekmek de satılırdı lakin günümüzde bazı bakkallarda çiftli ekmek satılmıyor normal tekli ekmek satılıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir