Telefona Gelen İstenmeyen SMS ve Spam Mesajları Engelleme Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere cep telefonlarına gelen istenmeyen SMS mesajlarını nasıl engelleriz onu anlatacağız.

Cep telefonlarımıza her gün farklı markalardan birçok mesaj gelebiliyor. Bazıları faydalı olsa da bazı mesajlar spam içerikli, reklam içerikli vb. olabiliyor. Bu da bizleri rahatsız ediyor. Örneğin bahis reklamları, spam iddia mesajları, illegal SMS’ler vb. birçok SMS alabiliyoruz ki çoğu kişi bu tarz mesajlardan en az 1 tane olsa da almıştır. İşte bunları engellemenin bir çözümü mevcut. Üstelik tamamen devlet onaylı bir çözüm ve %100 etkili bir yöntem. E-Devlet ile giriş yapılabilen İleti Yönetim Sistemi yani İYS ile istenmeyen spam mesajları engelleyebiliyorsunuz. Bu sistemde telefonunuza gelen tüm SMS markaları da görebiliyorsunuz. Şimdi hiç lafı uzatmadan görseller eşliğinde cep telefonlarına gelen istenmeyen spam SMS’leri nasıl engelleriz onu anlatalım.

Cep Telefonuna Gelen İstenmeyen Mesajlar Nasıl Engellenir?

  • Gireceğimiz resmi site ==> iys.org.tr

1–) Öncelikle arkadaşlar cep telefonlarına hangi kurumlardan mesaj geliyor tüm bunları görebilmemiz için devletin resmi sitesi olan “iys.org.tr” adresine giriş yapıyoruz. Burası “İleti Yönetim Sistemi” olarak geçiyor ve kendi telefonunuza gelen tüm SMS mesajların hangi kurumlardan geldiğini gösteren bir sistemdir. Tamamen devletin sitesidir zaten sonu org.tr ile bitiyor. Yani güvenebilirsiniz. Ek olarak şunu belirtelim, cep telefonlarına gelen tüm SMS mesajlar hangi kurumdan veya şirketten geldiyse İYS sisteminde görünüyor, yani bu yasal zorunluluk gibi bir şey. O yüzden bu sistem üzerinden istemediğiniz mesajları iptal edebilirsiniz. Haliyle bundan sonra size o firmadan mesaj gelmemiş olur.

iys.org.tr adresine girdikten sonra sağ üstteki “Vatandaş Girişi” kısmına giriyoruz.

2–) Akabinde 2 farklı giriş yöntemi açılacak. Buradan istediğinizle sisteme girebilirsiniz. Biz E-Devlet ile girdik.

3–) Sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir onaylama metni gelecek. Burada okudum, anladım ve “Kabul ediyorum” butonlarına basın.

4–) Sonrasında cep telefonunuzu sisteme girmeniz ve doğrulamanız gerekiyor. Telefon numaranızı yazdıktan sonra sağdaki “Doğrulama kodu gönder” butonuna basın.

5–) Böylelikle sisteme telefonunuzu eklemiş ve giriş yapmış oluyorsunuz. Burada telefonunuza gelen tüm SMS ‘lerin hangi firmalardan geldiğini görmek için “İzinleri yönet” kısmına giriş yapın.

6–) İşte bu sayfada tüm SMS mesajların geldiği kurumlar gözükecektir. Burada iki türlü izin var, “Mesaj izni” ve “Arama izni” şeklinde. Eğer burada siz mesaj izni ve arama iznini ikisini de onaylarsanız haliyle o kurum sizi arayabilir yani resmi olarak sizi arayıp reklam yapma hakkı var demektir. Fakat buradaki izinleri kaldırırsanız haliyle o firma size ne mesaj atabilir ne de sizi arayabilir. Diyelim ki X firmasından hem spam SMS leri alıyorsunuz hem de sizi sürekli rahatsız edici aramalar yapıyor. Haliyle o firmanın ismine tıkladığınızda karşınıza mesaj izni ve arama izni bölümleri gelecek. Burada onayları kaldırırsanız o firma size bir daha mesaj atamaz ve sizi bir daha arayamaz manasına gelir. Dediğimiz gibi hangi firmanın mesajlarını engellemek istiyorsanız onun üzerine tıklayın.

7–) Ardından aşağıdaki gibi bir alan çıkacak. Buradan mesaj iznini kaldıracaksanız “Onay” tikini 1 kere tıklamanız gerekiyor. Ardından orası “Ret” olacak. Bu şekilde olunca o firmadan bir daha size SMS mesaj gelmemiş olur. Aynı şekilde arama iznini de buradan ayarlayabilirsiniz. En sonuna “Kaydet” butonuna basıyoruz.

8–) Eğer mesaj ve arama izinlerini ret yaparsanız yani iptal ederseniz o kurum size bir daha sms atamaz ve bir daha sizi arayamaz. Çünkü yasal olarak durum bu şekildedir. Bunları ayarlamak da tamamen sizin elinizde. Ayarlamayı yaptıktan sonra “Kaydet” butonuna basmayı unutmayınız.

Bu şekilde telefonlara gelen istenmeyen mesajları engelleyebilirsiniz. Umarız faydalı olur. Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir