Telefona SMS Gelmiyor Sorunu Çözümü Nedir? (Samsung Mesaj Gelmemesi Hatası)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere telefona sms gelmemesi hatasının çözüm yollarını anlatacağız.

Bazı android cep telefonlarına SMS gelmeyebiliyor. Özellikle çift hatlı telefonlarda ve bluetooth bağlantısı yaptıktan sonra meydana gelen bir hata yüzünden bazı telefonlar SMS alamayabiliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir arabada müzik açmak için telefonun bluetooth’unu açmıştık. Telefondan arabaya müzik açacaktık. Müziği dinledikten sonra telefonun bluetooth’unu kapattık. Fakat o gün ve bir sonraki gün telefonumuza hiç SMS mesajı gelmedi. Haliyle bizde şüphelendik ve durumu test etmeye başladık. Gerçekten de telefon başka birine SMS gönderiyordu fakat bize SMS gelmiyordu. Sonuç olarak mesela internetten banka hesabınıza girmek için telefonunuza kod gelmesi gerekiyor. Haliyle bize gelmiyordu. Yaptığımız araştırmalar sonucunda çözümü bulduk. Şimdi sizlere detayları iletelim.

Telefona SMS Mesajı Gelmemesi Sorunu Çözümü Nasıl Yapılır?

Eğer telefonunuza SMS mesajı gelmiyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Öncelikle şunu belirtelim arkadaşlar. Eğer telefonunuz çift hatlıysa yani çift simliyse bu durumda hatanın çözümü için sim kartınızı sim 1’den sim 2’ye almanız gerekmektedir. Yani eğer çift hatlı telefona sahipseniz ve SMS mesaj alamıyorsanız bu durumda sim kartınızı sim 1’den sim 2’ye alın. Normal bildiğiniz gibi sim kartı takılan yeri çıkartıp sim kartınızı diğer bölüme takın. Ardından mesajları anında almaya başlayacaksınız. Sonrasında dilerseniz tekrar sim kartınızı sim 1’e alabilirsiniz.

Bizzat bizde de bu durum oldu. Bir gün arabada müzik dinlemek için telefonun bluetooth’unu açıp arabaya bağlamıştık. Ardından o akşam ve bir sonraki gün telefona SMS gelmemeye başladı. Bu durumla sanırım daha önceden da karşılaşanlar olmuş. Yapmanız gereken dediğimiz gibi eğer telefonunuz çift hatlıysa sim1 – sim2 değişikliği yapın, yani sim kartınızı diğer bölmeye takın. Problem çözülecektir. Çünkü biz bu şekilde yaptık ve SMS alamama sorununu çözdük. Elbette bu ilk yöntemdir. Bunun dışında birçok çözüm yolu var. Bu arada dediğimiz hata bizde Samsung marka cep telefonunda başımıza gelmişti ve telefonumuz çift hatlıydı. Sim kartlarını yer değiştirerek sorunu çözmüş olduk. Ayrıca bu problemi ilk olarak bankadan sms kodu gelmediğinde fark ettik. Yani biz internet banka şubemize giriş yapmak istiyorduk. Telefona kod gelmesi gerekiyordu. Fakat 3-4 kere denedik hiçbir sms kod alamadık. Bu durumda telefona hiç sms gelmediğini farketmiştik. Hemen Turkcell’i aradık, fakat onlar bizlik bir problem olmadığını belirtmişlerdi. Ardından sim kartını (sim1 > sim2) yer değiştirip taktığımızda problem çözülmüştü. Şimdi diğer bazı çözüm yollarına geçelim.

Telefonun SMS Mesaj Alamama Sorunu Çözüm Yöntemleri:

  • 1-) Eğer Samsung cep telefonunuz varsa ve çift hatlıysa bu durumda sim kartını sim 1’den sim 2’ye veya sim 2’den sim 1’e almanız gerekiyor. Bu şekilde sorunu çözebilirsiniz. Samsung marka olmasa bile bu şekilde yaparak sms gelmemesi sorununu çözebilirsiniz.
  • 2-) Mesajlar uygulamasını varsayılan olarak ayarlamamız gerekiyor. Bazı durumlarda varsayılan olmadığı için telefona sms mesaj gelme bile bizim mesajlar uygulamasında gözükmeyebiliyor. Kısacası telefonunuzdan “Ayarlar > Varsayılan Uygulamaları Seç > SMS Mesajlar” kısmını mesajlar olarak ayarlamanız gerekir.
  • 3-) Diğer bir çözüm yolumuz telefonun çekmemesi olabilir. Bazen telefon çekmeyen yerlerde olabildiği için sms gelmeyebiliyor. Bu durumda telefonunuzun çektiğinden emin olmanız gerekmektedir. Telefonun sinyal verilerini kontrol edebilirsiniz.
  • 4-) Telefonu aç-kapa yapabilirsiniz.
  • 5-) Hattınızı çıkartıp tekrar takabilirsiniz. Veya bataryayı çıkartıp tekrar takabilirsiniz. Telefonunuz çift simli olmasa bile sim kartını çıkartıp takmakta fayda var.
  • 6-) SMS hafızanız dolmuş olabilir. Yani bazı telefonların aşırı mesaj almasından dolayı sms hafızası dolmuş olabiliyor. Bu durumda dilerseniz 4-5 tane eski sms mesajlarınızı silip yeniden mesaj geliyor mu diye kontrol edebilirsiniz.
  • 7-) Eğer hiçbiri olmadıysa son çare telefonunuz fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu şekilde de çözüme ulaşan kişiler vardır.

Şimdilik en bilindik çözüm yöntemleri bu şekildedir. Bu yöntemleri uygulayarak sms alamama problemini çözebilirsiniz. Bu yöntemlerden en az birinin çalışacağı tahmin edilmektedir. Örneğin bizim telefon çift hatlıydı, bizde bizzat 1. yöntem oldu ve hata düzeldi. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir