Telefonun Ön Kamerası Ters Çekiyor Hatasının Çözümü

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere cep telefonlarının ön kamerasının ters çekmesi hatasının çözümünü anlatacağız.

Bazı cep telefonlarının ön kameraları ters çekim yapabiliyor. Bu genelde Android telefonlarda oluşan bir hatadır. Aslında hatanın çözümü için ilk akla gelen yol ön kamera ile normal tersten fotoğrafı çekip ardından resmi bilgisayara aktarıp oradan da resmi 180 derece ters çevirmektir. Fakat hep bu şekilde uğraşmak da çok zaman harcayabilir. Bu bakımdan kesin kalıcı çözümleri uygulamamız gerekmektedir. Şimdi sizlere cep telefonların ön kamerasının ters çekme hatasının çözümü nasıl yapılır sırayla anlatalım.

Android Cep Telefonda Ön Kameranın Ters Çekme Hatası Çözümü

1-) Arkadaşlar öncelikle cep telefonumuzdan “Kamera” uygulamasını açıyoruz.

2-) Ardından sol veya sağ üst taraftaki (yada sağ-sol aşağıdaki) dişli çark ayarlar işaretine yani “Kamera Ayarları” ‘na giriyoruz. Veya telefonun normal ayarlarına girip oradan da kamera ayarlarını açabilirsiniz eğer sizde öyle bir seçenek varsa.

3-) Akabinde kamera ayarları bölümünde aşağı doğru iniyoruz. Sonrasında karşımıza “Resimleri önizlendiği gibi kaydet” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği aktif hale getiriyoruz.

4-) Bu şekilde aktif hale getirirsek ters çekme sorununu çözmüş oluruz. Bu ayar hemen hemen tüm Android telefonlarda yer almaktadır. Yine de çok eski modellerinde bulunmayabiliyor. Ayrıca bazı telefonlarda “Resimleri önizlndği gbi kydt” şeklinde yazıldığı da oluyor tam ekrana metin sığmadığı için.

NOT = Son olarak bu ayar iOS yani iPhone modellerinde maalesef bulunmuyor. Belki ilerde böyle bir seçenek gelir şimdilik bilemiyoruz. Ama şimdilik sadece Android akıllı telefonlarda mevcut diyebiliriz.

Eğer bu şekilde yaptığınızda sorun çözülmüyorsa alternatif kamera uygulamalarını kullanabilirsiniz. Mesela Retrica uygulaması üzerinden de bu hatayı çözebilirsiniz. Retrica uygulamasını açıp “Ayarlar > Save as Preview” seçeneğini aktif yaparsanız da kamera normal düz çekmeye devam etmiş olacaktır. Ayrıca bu taktiği iphone-apple telefonlarından da yapabilirsiniz.

Böylelikle cep telefonlarında ön kameranın ters çekme sorununu çözmüş oluyoruz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir