Televizyonda Reklam Yayınlatmak Ne Kadardır?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere televizyonda reklam yayınlatmanın ücretlerini paylaşacağım.Umarım faydası olur.

Günümüzde televizyon izleyicileri her geçen gün artmaktadır.Hal böyle olunca reklam verenler televizyonlara reklam vermeyi es geçmiyor.Tabii ki ücretleri epey pahalı ama geri dönüş açısından çok önemlidir.Çünkü televizyonu milyonlarca kişi izliyor.Bu durumda verdiğiniz reklamı 1 milyon kişi görse diyelim verdiğiniz reklam bunlardan en az bin kişinin aklında kalır.Böyle olunca da reklam verdiğiniz ürünün satışları artışa geçer ve kar edersiniz.

Lafı uzatmadan televizyon reklamlarının ortalama ücretleri ne kadar onlara geçelim.

Fiyatlar kanaldan kanala göre değişiyor.Eğer izlenme oranı yüksek kanallarsa fiyatları epey pahalı diyebilirim.Örnek olarak Kanal D’yi ele alalım.Burada saniyesine 5-10 bin tl arası bir reklam ücreti isteniyor.Evet yanlış duymadınız saniyesine.Dediğim gibi televizyon sektörü epey pahalı.

Birde prime time diye bir şey var.Bu zaman akşam 22.00-24.00 olarak baz alınıyor.Bu saatler içerisinde televizyonlar en çok izlenme oranına sahip olduğu için prime time adı verilmiş.Bu saatler içerisinde bir reklam verirseniz epey bir parayı gözden çıkartmanız gerekecek.

Şimdi gelelim fiyatlara.Fiyatlar hakkında internette yazılı olarak bir kaynak bulunmuyor diyebilirim.Tam ve kesin fiyatları öğrenmek için o kanalı iletişim numarasından aramanız gerekiyor ve detaylı öğrenmeniz gerekiyor.

Ama tahmini verilere göre ortalama fiyatlar aşağıdaki gibidir diyebilirim;

Atv 1 saniye reklam fiyatları=Gece vakitlerinde 2-5 bin tl//Gündüz vakitlerinde 5-10 bin tl//Prime time vaktinde 10 bin-20 bin tl

Kanal D 1 saniye reklam fiyatları=Gece vakitlerinde 3-7 bin tl//Gündüz vakitlerinde 6-12 bin tl//Prime time vaktinde 15 bin-25 bin tl

Trt1 1 saniye reklam fiyatları=Gece vakitlerinde 3-8 bin tl//Gündüz vakitlerinde 8-15 bin tl//Prime time vaktinde 20 bin-30 bin tl

Star Tv 1 saniye reklam fiyatları=Gece vakitlerinde 2-5 bin tl//Gündüz vakitlerinde 5-10 bin tl//Prime time vaktinde 10 bin-20 bin tl

En önemli kanallarda ortalama tahmini fiyatlar bu şekilde diyebilirim.Tabii ki bunlar tahminidir.Gerçek fiyatlara kanalları arayarak ulaşabilirsiniz.

Mesela Trt genel müdürlüğünün reklam tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.Detaylı bilgilere dediğim gibi iletişim formlarından mesaj atarak ulaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak canlı yayın reklam fiyatları da ayrı bir meblağ diyebilirim.Örneğin Tv 8 de yayınlanan Survivor programının final gecesindeki canlı yayınını düşünelim.Hemen hemen bütün Türkiye o kanalı izliyor diyebilirim.Haliyle bu canlı yayına saniyelik reklam verdiğinizi düşünürsek en az saniyesi 30-50 bin tl ücreti gözden çıkartmanız gerekecek diye düşünüyorum.Belki de daha fazladır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler iyi günler dilerim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir