Tenis Kortu Saha Ölçüleri Kaç Metredir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere tenis kortunun saha ölçülerini paylaşacağız.

Tenis, raketle 2 veya 4 kişilik karşılıklı oynanabilen bir olimpik spor türüdür. Kort üzerinde oynanan tenis açık havada veya kapalı spor salonlarında oynanabilmektedir. Toprak, çim vb. zeminleri üzerinde oynanabilmektedir. Peki tenis kortlarının uzunluğu kaçar metre olmaktadır şimdi onu ve diğer bilgileri paylaşalım.

Tenis Kortu Saha ve File Ölçüleri

Tenis kortları dikdörtgen şeklindedir ve uzun kenarı 23,77 metre ve kısa kenarı ise 10,97 metredir. Yani tenis kortları 23,77×10,97 metredir. Bunun yanı sıra tekli maçlarda geçerli olan kısa kenar 8,23 metre olmaktadır. Fakat çiftli maç oynanırsa bu sefer uzun kenar baz alınıyor. Yani eğer 2’ye 2 bir maç atılacaksa kısa kenar 10,97 metre uzun kenar 23,77 metre olmaktadır. Ama dediğimiz gibi 1’e 1 maç atılacaksa o zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kısa kenarı daraltılmış alan olan 8,23 metre olur, uzun kenarı yine 23,77 metre olmaktadır.

Yukarıdaki tenis kortu sahasında gördüğünüz gibi uzunluklar bu şekildedir. Ayrıca orta servis çizgisinden fileye doğru olan mesafe de 6,4 metre olarak hesaplanmaktadır.

Bunların yanı sıra ortada bulunan tenis filesi yani tenis ağı uzunluğu 91,4 santimetredir. Bu tenis filesini tutan sağlı sollu 2 direğin uzunluğu ise 1,07 metre yani 107 cm’dir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi tenis ağı veya filesinin uzunluğu 91,4 cm olmaktadır. Ayrıca tenis kortundaki çizgilerin kalınlığı ise 5 cm‘dir.

Kısaca tenis sahası uzunluk bilgilerini tekrardan yazalım;

  • Tenis kortu genişliği ==> çiftlerde: 10,97 metre & teklerde: 8,23 metre
  • Tenis kortu uzunluğu ==> 23,77 metre
  • Tenis kortundaki file uzunluğu ==> 91,4 santimetre
  • Fileyi ayakta tutan 2 direk uzunluğu ==> 1,07 metre

Tenis kortu uzunlukları hakkında vereceğimiz bilgiler bu şekildedir. Umarız yararlı olur iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir