Tesbih mi Tespih mi TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere tesbih mi yoksa tespih mi doğrusu hangisidir onu paylaşacağız.

Dilimize çoğu kelime Arapça, Farsça vb. dillerden geçmiştir. Bu bakımdan bazı kelimelerinin yazılışı çok karıştırılıyor. Bunlardan birisi de tesbih-tespih kelimesidir. Çoğu kişi tarafından tesbih şeklinde okunmaktadır. Ama bakalım şimdi TDK’nın sitesine göre kelimenin doğrusu nedir öğrenmiş olalım.

Tesbih mi Tespih mi Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Tespih
  • Yanlış yazılışı ==> ×Tesbih

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre Arapça’dan dilimize geçen kelimenin doğru yazılışı tespih kelimesidir. Yani tesbih ise yanlış yazılmıştır. Aslında kelimenin Arapça’ya göre doğrusu tesbihtir. Şöyle ki kelime Arapça’da tesbih olarak okunmaktadır. Fakat Türkçe’ye geçişi tespih şeklinde olmaktadır. Yani yazım kurallarına göre doğrusu ortasında p harfi olandır. Ortasında b harfi olanı ise Arapça’daki okunuştur.

TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr sitesine göre de yukarıda gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu tespihtir diyebiliriz. Sizler de siteye girip aratma yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi kelimeyi tesbih olarak günlük hayatta çok kullanırız. Yani tesbih şeklinde halk arasında bilinir ve okunur. Ama sınavlarda vb. yerlerde karşımıza çıkarsa yazım kurallarına göre doğru yazılışı yukarıdaki resimde gördüğünüz tespihtir.

Yazımızın sonuna geldik. Faydalı olması dileğiyle iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir