Tezkere mi Teskere mi Hangisi Doğrudur? TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Ne?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere tezkere mi yoksa teskere mi hangi kelime doğru yazılmıştır TDK’ya göre detayları paylaşacağız.

Dilimize yabancı dillerden geçen kelimeler bazen yanlış yazılabiliyor veya yanlış okunabiliyor. Hatta bazılarının yazımları birbirine karıştırılabiliyor. İşte bu kelimelerden birisi de “tezkere / teskere” ikilisidir. Aslında her iki kelimenin de TDK sözlükte tanımı bulunuyor. Fakat hangi kelime ne anlama geliyor birbirine karıştırılmaktadır. Şimdi sizlere tezkere mi yoksa teskere mi doğru yazılıştır yoksa her ikisi de doğru mu kısaca onu anlatalım.

Tezkere mi Teskere mi? TDK’ya Göre Hangisi Doğru?

  • Tezkere yazılışı doğru mu ==> ✓ Evet doğru
  • Teskere yazılışı doğru mu ==> ✓ Evet doğru

TDK’ya göre hem tezkere hem de teskere iki kelimenin de sözlük anlamı bulunmaktadır. Yani her iki kelimenin de yazılışları doğrudur. Her iki kelimenin de yazılışları doğru, yani daha doğrusu TDK’da her iki yazılışta kelime de mevcuttur. Fakat günlük hayatta daha sık kullanılan kelimenin yazılışı “TEZKERE” ‘dir. Yani askerlikle ilgili kelimenin doğru yazılışı “TEZKERE” olmaktadır. Şimdi her iki kelimenin anlamını ve TDK sözlükteki anlamlarını paylaşalım.

  • Tezkere anlamı : Askerlik görevinin bittiğini bildiren belge
  • Teskere anlamı : Sedye

TDK sözlüğe göre teskere kelimesi sedye anlamına gelmektedir. Tezkere kelimesi ise “Askerlik görevinin bittiğini bildiren belge.” anlamına gelmektedir. Yani aslında her iki kelimenin de yazılışları doğrudur fakat anlamları farklıdır. Günümüzde daha çok kullanılan anlamı askerlik terimi olan “tezkere” kelimesidir. Diğer anlamı olan sedyeye ise “teskere” denmektedir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’ya göre hem “teskere” hem de “tezkere” kelimelerinin yazılışları doğrudur. Fakat dediğimiz gibi anlamları farklıdır. Eğer sınavlarda bu iki kelime çıkarsa anlamlarına göre değerlendirmemiz gerekir.

Kısacası; askerlik görev bitimini bildiren belge anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “TEZKERE” kelimesidir, yani 3. harfi z harfli olanıdır. Sedye anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı ise “TESKERE” kelimesidir, yani 3. harfinde s harfi bulunur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir