Tikoça Oyunu Nasıl Oynanır? Tikoça Oyun Tarifi

Çocuklar arasında oynanan ve en beğenilen oyunlardan birisi de Tikoça oyunudur. Peki Tikoça nasıl oynanır şimdi kısaca sizlere anlatalım.

Tikoça Oyunu Nasıl Oynanır?

Öncelikle Tikoça oyunu açık veya kapalı alanda oynanabilir. Grup olarak oynanan bir oyundur. Yani 1-2 kişi ile oynanmaz diyebiliriz. Ek olarak oyunu oynamak için herhangi bir malzeme gerekmemektedir.

  • Grup sayısı : 2 grup
  • Birinci grubun adı : Tikoça grubu
  • İkinci grubun adı : Diğer grup
  • Oyun nasıl sonlanır : Hangi grupta oyuncuların hepsi yanarsa o grup kaybeder.

Tikoça oyununa başlamadan önce oyuncular 2 gruba ayrılır; Tikoça grubu ve diğer grup. Tikoça alanı ve onu çevreleyen dış bir bölge belirlenir. Yani 2 bölge belirlenir. Bu 2 grup 2 gruba gidecektir. Kura çekilerek tikoça grubu kim olacak o belirlenir. Sonrasında Tikoça grubu kendi bölgesine gider ve diğer grup ise dış bölgeye gider.

Oyunda bazı kurallar vardır. Örneğin her iki grup da kendi bölgesinde çift ayağıyla yere basabilir. Tikoça grubu kendi alanının dışında yani kendi bölgesinin dışında sekerek ilerlemek zorundadır. Oyunda kural gereği böyle ilerleme mevcuttur. Tikoça grubunun oyuncuları dış alanda sekerek diğer grubun oyuncularına dokunmaya çalışırlar. Eğer tikoça grubundan bir oyuncu diğer gruptaki bir oyuncuya dokunursa o oyuncu yanmış olur. Yani kısacası Tikoça grubu dış alanda sekerek diğer grubun oyuncularına dokunmaya çalışır.

Ayrıca seken oyuncular yani sekerek ilerleyen oyuncular çift ayağıyla yere basarlarsa kendi bölgelerine kaçmak zorundadırlar. Eğer kaçarken yakalanırlarsa yanarlar yani oyun dışı olurlar. Böylelikle tüm oyuncuları yanan grup oyunu kaybetmiş olur.

Bu şekilde oyun ilerler. Oyuncusu sıfırlanan grup oyunu kaybeder. Haliyle grubunda oyuncu bulunan takım oyunu kazanır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir