“Tirbuşon” mu “Türbüşon” mu? TDK’ya Göre Doğrusu Hangisidir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere tirbuşon mu, tirbüşon mu yoksa türbüşon mu bu kelimelerden hangisi doğrudur TDK’ya göre onu anlatacağız.

Dilimize yabancı dillerden geçen bazı kelimelerin doğru ve hatalı yazılışları birbirine karıştırılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de “tirbuşon-türbüşon-tirbüşon” kelimeleridir. Bunlardan sadece bir tanesi doğrudur. Şimdi sizlere TDK’ya göre tirbüşon gerçekte nasıl yazılır, yani doğru yazılışı nasıldır onu paylaşalım.

Tirbuşon mu Türbüşon mu Tirbüşon mu Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Tirbuşon
  • Hatalı yazılışları ==> × Türbüşon / × Tirbüşon

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Fransızca’dan (tire-bouchon) geçen ve “burgu” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “TİRBUŞON” şeklindedir. Yani kelimenin doğru yazılışı “tirbuşon” şeklinde olmaktadır. “Türbüşon, tirbüşon” vb. gibi yazılımları ise hatalıdır. Kelimenin doğrusunda 2. harfi “i” ve 5. harfi “u” harfi olmaktadır. Şimdi TDK kanıtına göz atalım.

TDK’nın resmi sitesinde yukarıda gördüğünüz gibi kelime “tirbuşon” olarak yazılmaktadır. Yani kelimenin doğrusu “tirbuşon” olacaktır. Bunun dışındaki “türbüşon, tirbüşon, tribuşon” vb. gibi kelimeler yanlış yazılışlardır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir