Torrent Seed Etmek Nasıl Yapılır Detaylı Anlatım

Bu yazımızda torrent seed etmenin nasıl yapıldığını anlatacağız.Torrent bildiğiniz gibi binlerce uygulamayı,oyunları ve dosyaları ücretsiz indirebileceğiniz bir platformdur.

Bazı torrent forumlarında seed yapmak hakkında oldukça önemli uyarılar veriliyor.Eğer bu tarz forumlarda takılıyorsanız “indirdiğiniz torrent dosyalarını lütfen seed ediniz.” tarzında bir sürü mesaj almış olabilirsiniz.Peki bu seed etmek nasıl yapılır gelin birlikte öğrenelim.

Arkadaşlar seed etmek torrent’in en önemli olaylarıdır.Zamanında limewire diye bir program vardı(hala varmı bilmiyorum) sınırsız müzik indirme programı.Orada da bu geçerliydi.Torrent dosyalarınızı seed ederseniz sizden sonra o dosyayı indirmek isteyen kişi kesinti yaşamadan rahatlıkla dosyayı indirebilecektir.Üstelik seed etmek bilgisayarınıza herhangi bir zarar vermeyecektir.İçiniz rahat olsun diyebilirim.

Şimdi gelelim seed etmenin detaylı anlatıma;

1-) Öncelikle arkadaşlar torrentten rastgele bir program indiriyoruz.Programımızı indirdikten sonra yanında “Gönderiliyor” diye bir yazı çıkacak.İşte bu yazı çıkınca bilin ki torrent dosyasını seed etmiş oluyorsunuz.

torrent-seed-etmek-nasil-yapilir-1

Gördüğünüz gibi seed etmek bu kadar basit.Aslında hiç bir şey yapmıyorsunuz sadece torrent programınızı açık bırakmanız gerekiyor hepsi bu.

2-) Aslında seed etmek 1. maddedeki gibidir.Lakin bir de toplam seed ettiğiniz boyutu öğrenmek istiyorsanız torrent programından üst menüden “Seçenekler” kısmına giriyorsunuz oradan da “Tercihler” ‘e tıklıyorsunuz.

torrent-seed-etmek-nasil-yapilir-2

3-) Sonrasında açılan sayfada soldaki menüden “Transfer Limiti” butonuna tıklıyoruz.Oradan da toplam gönderilen kısmına bakıyoruz.Yani benim toplam seed ettiğim boyut şuana kadar 461 mb olmuş.Bu şekilde buradan öğrenebilirsiniz.Ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi olur.Bu sayede hem bu torrenti indiren diğer kullanıcılara kolaylık sağlamış olursunuz hem de takıldığınız torrent forum sitelerinden uyarı mesajı almazsınız.

torrent-seed-etmek-nasil-yapilir-3

Herkese kolay gelsin dilerim.Bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz…

YORUMLAR

 1. selamlar,

  indirme yapmadan sadece gönderme yapmanın bir yolu yok mu? seed için indirme yapmak zorunda mıyız?

  1. Evet efendim bildiğimiz kadarıyla indirme işlemini başlatmış olmanız gerekiyor.Başlatmanız yeterli yani.Sonradan duraklatabilirsiniz.

 2. selamlar,
  seed ederken internet kotamızdan çok kaybımız oluyor mu? şayet çok olmuyorsa ben seed etmeye razıyım çünkü i love torrent

  1. Aleykümselam, açıkçası fazla internet gitmez. Mesela 10 GB indirmeye karşılık yaklaşık 300-400 mb seed edilmiş olur. Yani 300-400 mb internet gider seed ettiğinizde.

 3. yaklaşık 2 olan ratiom gönderiliyor yaptıktan sonra 0.8 lere düştü 4,5 gündür dosya açık gönderiliyor devam ettiriyorum ama ratiom düşüyor ratiom artsın diyorum aksine düşüyor nedendir?

 4. birinin seed etmesini sağlamak için yapmalıyım? bir torrent dosyam var ama kimse seed etmediğinden sürekli olarak ( 3 gündür uğraşıyorum ) ”eslere baglanıyor” diyor .bunun bir çözümü var mı ?

 5. İndirme yaparken karşı taraf sizden ne indiriyor. Bilgisayarınızdaki her şeye erişebiliyor mu. Önemli şeylerimin indirilmesini istemem. Karşı taraf benden ne alıyor.

  1. Torrent’in çalışma mantığı bitcoin mantığına benzer şekilde işlemektedir. Ortada dosyanın bulunduğu tek bir kaynak sunucu yoktur, elinde o dosyayı bulunduran ve seed eden kullanıcılar tarafından o dosya indirilebilir durumda olmaktadır. Yani kullanıcıdan kullanıcıya ya da kullanıcıdan sunucuya sunudan başka bir kullanıcıya aktarım yapılır ve bu aktarımı seed etmekte olduğunuz dosyayı internete yüklemek gibi düşünebilirsiniz. Yani aslında kimse sizin bilgisayarınıza erişmiyor, siz sadece başka kullanıcıların seed etmiş ya da ediyor olması sayesinde indirmiş olduğunuz torrent dosyasını internet ağı aracılığı ile diğer kullanıcılarla paylaşmış, onların da bu dosyayı indirmesine olanak tanımış oluyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir