Trafikte Uyulması Gereken Hız Sınırları ve Tablosu

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere trafikte uyulması gereken hız sınırları kaç kilometredir onu paylaşacağız.

Trafikte araçların şehir içi ve şehir dışı yollar ile erişme kontrollü kara yollarında uymaları gereken hız kuralları Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenmiştir. Türkiye’de araçların uyması gereken yasal azami hız sınırları aşağıdaki tablodaki gibidir.

Hız Sınırları Tablosu

Hız sınırları
Hız sınırları

Bu tabloda tüm araçların hız sınırları yazmaktadır. Tablo karayolları genel müdürlüğünün resmi web sitesinden alıntıdır. Buradaki siteye girerek tablonun detaylarına ulaşabilirsiniz.

Bu tabloya göre otomobil tipi araçlar otoyollarda (yani e-5, otoban vb. yollar) hız sınırı saatte 120 km‘dir. Fakat çoğu zaman bu sınıra uymayanlar bulunuyor. Bunlar radara yakalandığı zamanda ciddi miktarda para cezası alabilirler. Bu yüzden trafik kurallarına harfiyen uymakta fayda vardır. Hem can sağlığı açısından hem de ekonomik açıdan kurallara uymamız gerekmektedir diyebiliriz.

Bu tabloda diğer araçların (kamyon, otobüs, minibüs, motorlu bisiklet vb.) da hız sınırlarına ulaşabilirsiniz. Tabloda km/h yani kilometre bölü saat cinsinden hızları verilmiştir.

Trafik kurallarına uyduğunuz için ve kurallara uymayanları uyardığınız için teşekkür ederiz. Herkese hayırlı yolculuklar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir