Tükürüğünde Kan Gören Bir Kimsenin Abdesti Bozulur Mu?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere tükürükten kan gelen bir kişinin abdesti bozulur mu yoksa bozulmaz mı onun cevabını paylaşacağız.

Tükürüğünde Kan Gören Birinin Abdest Durumu Ne Olur?

Bu meseledeki hüküm, tükürük veya kandan galip olana göredir. Yani eğer tükürük kana galip olursa abdest bozulmaz. Kan tükürüğe galip olursa abdest bozulur. Galip olana itibar edilmesinin gerekçesi ise şudur: Tükürük galip olduğu zaman kan, kendi kuvvetiyle çıkmamış belki onu tükürük çıkarmıştır. Kan galip geldiğinde ise kendi kuvvetiyle çıkmış olur. Eğer tükürükle kan eşit olursa kıyasa göre abdestin bozulmadığına hükmedilecek olsa da, istihsan yolu tercih edilmiş ve abdestin bozulduğuna hükmedilmiştir. Çünkü tükürük kendi kuvvetiyle çıkmış kabul edildiğinde, ona eşit olan kanında kendi kuvvetiyle çıkmış olmasının kabul edilmesi gerekir. İki taraftlı olan bir meselede bir taraf abdestin bozulmamasını, diğer taraf ise abdestin bozulmasını gerektiriyorsa ihtiyatlı olanı almak gerekir.

Abdullah b. Mes’ud (Allah ondan razı olsun) ‘dan şöyle rivayet edilmiştir.

“Bir şeyde (bir yönüyle) helal ve (diğer yönüyle) haram bir araya gelirse, haram (hükmü) helale galip gelir.” buyurmuştur.

Bu yüzden kısacası, eğer tükürükte kan miktarı tükürük miktarından daha fazla ise abdest bozulur. Ama tükürük kandan daha fazla ise abdest bozulmaz. Eğer tükürük ve kan ikisi de eşit seviyede ise yeniden abdest alınması hükmedilmiştir.

Kaynak = Fatih Kalender / Fıkıh Kitabı

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir