Tüm Online Oyun Çeşitleri

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere tüm online oyun çeşitlerinden bahsedeceğim.Madde madde aşağıdaki gibi açıkladım.Umarım faydalı olur.İyi okumalar dilerim.

1-) MMO;

MMO nedir ? MMO , massively multiplayer online’ın kısaltılmış halidir. Türkçesini ise birçok oyuncunun oynadığı devasa online oyun olarak çevrilebilir. MMO oyunlar kendi arasında MMORPG, MMOFPS , MMOTPS vb. bölümlenmiştir.

2-) MMORPG;

MMORPG oyun şekli Ultima Online’ın kurucusu Richard Garriott tarafından keşfedilmiştir. 1997 yılından bu döneme oyuncular tarafından büyük ilgi görmüş MMORPG türü İngilizce adıyla massively multiplayer online role-playing game olarak tanımlanır. Türkçe’ye ise devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu olarak çevrilebilir.

MMORPG oyunlarda oyuncuların oluşturdukları ya da seçtikleri karakterler tamamı ile hayal ve fantezi ürünüdür. Oyunlardaki ırklar ve diğer kimlik bilgilerinin büyük bir çoğunluğu gerçekte varolmayan türlerdir. Kısaca MMORPG oyuncunun hayal ürünü olan bir Dünyada farklı işlerle uğraşan farklı karakterler seçerek oluşabilecek sayısız ihtimalden kendilerine bir yol oluşturup o yolu takip etmelerinden oluşur. Yani oyuncular MMORPG oyunlarda gerçek hayatlarında yapamadıkları  hayallerinin bir yansımasını oynadığını söyleyebiliriz.

MMORPG türünde Blizzard firmasının World of Warcraft oyunu, Perfect World Entertainment firmasının Neverwinter Online oyunu, NTTGame şirketinin Kingdom Online oyunları, BlueHole Studio firmasının TERA Rising oyunu, Sony Online Entertainment firmasının EverQuest II oyununu oyuncuların fazlasıyla ilgisini çekmektedir.

3-) MMOFPS;

MMOFPS türü İngilizce massively multiplayer online first person shooter olarak tanımlanır. Türkçe’ye devasa çok oyunculu çevrimiçi birinci şahıs gözünden oynanan oyun olarak çevirilebilir. Bu tür oyunlar karakterin sadece gözünden yani kollarını ve ayaklarını görecek şekilde bir kamera açısına sahiptir.

 

MMORPG oyunlara oranla bu oyunlarda saniyelik karar verme yeteneği çok önemlidir. Bu oyunların senaryoları MMORPG oyunlara kıyasla daha kısadır ve senaryoya karışma olasılığınız tam olarak mümkün değildir. Fakat MMOFPS oyunlarda oyun şeklinizi seçtiğiniz karaktere göre değil kullandığınız itemlere ve eşyalara göre belirleyebilirsiniz. MMOFPS’lerde genellikle belli başlı bir kaç tane mod bulunur.

MMOFPS türünde Valve şirketinin Half-Life 2 , Counter Strike-Global Offensive ve Counter Strike oyunları, NTT Game şirketinin Phantomers oyunu, JoyGame firmasının RIP: Final Bullet ve Wolfteam oyunları,  Nfinity Games şirketinin Point Blank oyunu oyuncular tarafından fazlasıyla ilgi görmektedir.

4-) MMOTPS;

MMOTPS türü İngilizce massively multiplayer online third person shooter olarak tanımlanır. Türkçe’ye devasa çok oyunculu çevrimiçi üçüncü kişi gözünden oynanan oyun olarak çevrilebilir. Bu tür oyunlar karakterin tümünü görecek biçimde bir kamera açısına sahiptir.

MMOTPS oyunlar MMOFPS oyunlar ile aynı mantığa sahiptirler ve bu oyunlarda tek fark görüş şeklidir diyebiliriz. MMOTPS türünde  Aeria Games Europe firmasının S4 League oyunu, GamersFirst firmasının APB:Reloaded oyunu, Rock Hippo şirketinin Microvolts oyununu örnek olarak verebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir