Türev ve İntegral Alan Site

 

Türev ve integral ile alakalı test çözdüğümüzde çoğu zaman çözümünün doğru olduğuna emin olmak istiyoruz.İşte bunun için sorularımızı genelde okuldaki hocalarımıza çözdürüyoruz.Lakin evde olduğunuzu düşünün.Bu durumda hocanıza ulaşamazsınız.Haliyle elinizin altında internet gibi bir nimet varken türev ve integral alan siteden faydalanmak gerekiyor.

Peki bu site neresi? Şimdi gelin birlikte siteyi inceleyelim.

Öncelikle sitemiz burasıdır arkadaşlar = www.wolframalpha.com

Siteye girdikten sonra karşımıza büyük bir arama alanı çıkacak.İşte buraya istediğimiz hesaplamaları yaptırabiliyoruz.Hemen bir örnek ile açıkça nasıl türev ve integral alabiliriz anlatalım.

Mesela ben sin(x).cos(x) ifadesinin integralini alacağım.Onun için arama kısmına “integrate sin(x)cos(x)” yazıp enter tuşuna basmamız gerekiyor.Sonrasında hemen işlemi hesaplayacaktır.Burada sin(x) ile cos(x)’in arasına herhangi bir çarpma işareti koymamıza gerek yok.Zaten bir şey yazılmayınca site onu çarpma olarak algılıyor.

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi integral hesapları için denklemin başına “integrate” yazmamız gerekiyor.Eğer türev almak istiyorsanız denklemin yanına “differentiate” yazmamız gerekiyor.

Şimdi de türevle alakalı bir örnek yapalım.Mesela ben yine sin(x).cos(x) ifadesinin bu sefer de türevini alacağım.Siteye girdikten sonra boş kutucuğa “differentiate sin(x)cos(x)” yazıyoruz.Sonrasında site hemen sonucu hesaplıyor.

Sonucumuz cos(2x) çıktı.El ile hesapladığımızda gerçekten de sonucun doğru olduğunu buluyoruz.

Umarım faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar diliyoruz.

Not=Lütfen bu siteden sadece sonuçlarını kontrol ediniz.Soruyu bu siteye yazıp cevabını bulup testleri çözmeyiniz.Bunu yaparak sadece kendinizi kandırırsınız!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir