Turizmin Sosyal, Kültürel ve Uluslararası İlişkilere Etkileri

Turizmin Sosyal ve Kültürel Etkileri

Turistler, gittikleri ve gezdikleri yerleri sosyal açıdan etkilediği gibi bu yerlerden kendileri de etkilenmektedirler. Turizm sayesinde insanlar farklı ülke ve kültürleri tanıma imkanı bulmaktadırlar. Böylelikle farklı ülke ve bölgeler arasındaki bağlar güçlenmiş olur. Farklı kültür, din, dil, etnik grup ve yaşam tarzları insanların birbirlerini tanımasına, birbirleriyle kaynaşmasına ve toplumlar arasında hoşgörü ortamı oluşmasına katkı sağlar.

Bunlara ek olarak turizm faaliyetleri, gerçekleştiği bölgede insanların dil öğrenme isteğini artırarak eğitim ve kültür seviyesinin yükselmesine destek sağlamış olur. Düzenlenen festival, organizasyon, fuar ve benzeri etkinlikler farklı toplumların birbirlerini daha yakından tanımasını sağlar. Örneğin; İtalya’da geleneksel olarak düzenlenen uluslararası uçurtma festivalinden bir görüntüye aşağıdan bakabilirsiniz.

Turizmin Uluslararası İlişkilere Etkileri

Uluslararası ilişkilerde toplumların ve ülkelerin arasındaki ilişkilerin gelişmesinde turizm oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Uzak veya yakındaki bir ülkeyi görmek, tanımak, o ülkeyle iletişime geçmek genellikle turizm sektörü sayesinde gerçekleşmektedir. Bireyler, yurt dışına yapacağı turistik gezilerde öncelikle sosyal ve politik ilişkilerin iyi olduğu ülkeleri tercih etmeye önem gösterirler. Yani genelde dost ve anlaşmalı ülkelere seyahat etmeyi tercih ederler diyebiliriz.

Mesela; ülkemiz Türkiye’ye en fazla Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri ile Rusya’dan turist gelmesinde bu ülkelerle sosyal ve politik ilişkiler yönünden olumlu bir seyir izlenmesi etkili olmuştur. Ülkeler arasındaki politik ilişkilerin iyiye gitmesiyle bazı ülkelerin karşılıklı olarak vize uygulamasını kaldırdığı görülmektedir. Ülkelerin daha fazla turist çekmek maksadıyla uygulamış olduğu bu politika, turizm faaliyetlerini canlandırmak yani turizm etkinliğini artırmak için atılmış olumlu bir adım olarak görülebilir.

Kaynak = MEB

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir