Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Ne İş Yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrencilere Türk dili ve edebiyatı dersleri verir. Öğrencilere kendini yazılı ve sözlü biçimde ifade etme becerisi kazandırır. Okuduğunu anlama ve anlatma becerisi kazandırır. Okullarda eğitim-öğretim işleri ile meşgul olur. Öğrencilere bilgi beceri ve tutum kazandırmak için belirlenen mesai saatlerinde etkinlikler düzenler. Eğitimin sonunda bireylerin bilgi ve becerilerini ölçmek için ölçekler geliştirir. Öğrencilere uygun öğrenme ortamı hazırlar. Alanı ile ilgili gelişmeleri takip edip derslerine uyarlar.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mesleğin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri üst düzey sözel yeteneğe sahip olmalıdır. Duygu ve düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilir. Okumayı seven, çözümleyen ve sentez yapabilen kimselerdir. Güçlü bir belleğe sahiptir. Edebiyata ilgi duyan ve gelişmeleri takip eden kimselerdir. Dil ve kültüre ilgi duyan bu konuda araştırma ve inceleme yapan kimselerdir. Hikaye, roman, şiir gibi edebiyat alanına ilgi duyan kitap okumayı seven kişilerdir. Mizah anlayışı güçlü konuşan ve girişken kimselerdir. Sözlü ve sözsüz ifade gücü gelişmiş kişilerdir. Kendini doğru ifade edebilen espri anlayışı gelişmiş kişilerdir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mesleğin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri milli eğitime bağlı okullarda Türk dili ve edebiyatı derslerinde öğretmen olarak görev yapar. Okullarda, dershanelerde ve etüt merkezlerinde görev yapar. Bölüm mezunlarına filolog unvanı verilir. Üniversiteye sözel puan türünden yerleşir. Eğitim fakültesinde Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümünden 5 yıllık eğitim sonunda mezun olur. Bölüm mezunları kütüphane, müze, vakıf ve özel kurumlarda görev alır. Gazete ve dergilerde editörlük yaparlar. Üniversite sonrası mezunlar yüksek lisans yapıp akademik kariyer elde edebilirler. Okullarda devlet kadrolarına dahil olmak için kamu personel sınavında başarılı olmak gerekir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir