“Türk lirası, Osmanlı sikkesi, Roma sikkesi” Nasıl Yazılır? Büyük Harfle mi Başlar?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Türk lirası, Roma sikkesi, Osmanlı sikkesi vb. gibi para birimleri TDK’nın yazım kurallarına göre nasıl yazılır, büyük harfle mi başlar küçük harfle mi başlar onu anlatacağız.

Yazım kuralları soruları hemen hemen her KPSS, YKS, TYT vb. gibi sınavlarda soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazım kurallarında bilinmesi gereken en önemli konulardan birisi de para birimlerinin yazılışıdır. Özellikle bazı sınavlarda “Roma Sikkesi, Türk Lirası, Osmanlı Sikkesi” gibi terimler sorulduğu için toplu şekilde bunlar nasıl yazılır sizlere anlatmak istedik. Şimdi TDK’ya göre para birimleri nasıl yazılır kısaca anlatalım.

Para Birimleri Nasıl Yazılır? Büyük Harfle mi Küçük Harfle mi?

Türk Dil Kurumu’na göre para birimleri küçük harfle başlamaktadır. TDK’nın resmi sitesinde yazan açıklamaya göre “Kurallar gereği para birimleri küçük harfle başlamaktadır.” şeklindedir. Bundan dolayı eğer sınavlarda “Türk Lirası, Roma Sikkesi, Osmanlı Sikkesi” gibi yazılışlar görürseniz bilin ki bunlar hatalı yani yanlış yazılıştır. Çünkü doğrusu “Türk lirası” , “Roma sikkesi” ve “Osmanlı sikkesi” olacaktır. Yani para birimleri küçük harfle yazılıyor. Fakat onun öncesinde Türk, Roma, Osmanlı gibi ifadeler büyük harfle yazılmaktadır.

Türk Lirası Nasıl Yazılır?

Yazım kurallarına göre para birimleri küçük harfle başlamalıdır. Bundan dolayı “Türk Lirası” değil “Türk lirası” şeklinde yazılmaktadır. Yani ilk kelimede “Türk” kelimesi büyük harfle başlar, 2. kelimedeki “lirası” ise küçük harfle başlamaktadır.

Osmanlı Sikkesi Nasıl Yazılır?

Aynı şekilde para birimi küçük harfle başlayacak. Yani “Osmanlı sikkesi” doğru yazılıştır. “Osmanlı Sikkesi” bu ise yanlış yazılıştır. Ek olarak Osmanlı’nın O’su büyük harfle yazılır.

Roma Sikkesi Nasıl Yazılır?

Doğru yazılışı “Roma sikkesi” şeklinde olacaktır. Yani sikke ifadesi para birimi olduğu için küçük harfle başlar. Yani “s” harfi küçük olacak büyük değil. “Roma Sikkesi” bu ise yanlış yazılıştır. Eğer soruda “Roma Sikkesi” bu şekilde “S” harfi büyük yazıyorsa bilin ki bu yazım kurallarına göre yanlış yazılmıştır. Ek olarak Roma’nın R’si büyük harfle yazılmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir