Turkcell,Vodafone ve Türk Telekom(Avea) Numara Engelleme

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom telefon hatlarından istemediğimiz numaraları nasıl engelleyebiliriz onu anlatacağız.Umarız faydalı olur.

Günlük hayatımızda her zaman kullandığımız telefonların faydalarının yanı sıra olumsuz yanları da oluyor.Bunlardan en önemlisi ise yabancı numaraların bizleri rahatsız etmesidir.Bu gibi durumlarda telefon servisleri istenmeyen numaraları engelleme uygulaması başlatmıştır.Şimdi gelelim Turkcell,Vodafone ve Türk Telekom(Avea) hatlarından istenmeyen numaraları nasıl engelleyebiliriz onu anlatmaya.

Başlıklar

Turkcell Numara Engelleme

Turkcell’den numara engellemek için 2 yöntem vardır.Bunların biri ücretsiz iken diğeri ise ücretlidir.Hemen anlatalım.

1-) Turkcell Upcall Uygulaması İle Numara Engelleme(Ücretsiz)

Öncelikle Turkcell’in Upcall adlı uygulaması ile ücretsiz bir şekilde istenmeyen numaraları engelleyebilir,arayan gizli numarayı ekranda gösterebilir,rahatsız etme özelliğini aktif edip pasif edebilirsiniz.Bu ve daha fazla özellik için uygulamayı Google Play store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

2-) Turkcell SMS Atarak Numara Engelleme(Ücretli)

İkincisi ise sms ile numara engelleme yöntemidir.Bu tarife aylık 1,99 tl olarak fiyatlandırılmaktadır.Gelen çağrıları engellemek için “CAGRIENGELLE” yazıp boşluk bırakıp engellemek istediğiniz numarayı yazıp 2222 ye yollamanız gerekmektedir.Yani aşağıdaki gibi yapılacaktır.

“CAGRIENGELLE 0532 *** ** **” şeklinde yazıp 2222’ye sms yollamanız gerekmektedir.Eğer bu kişinin engelini kaldırmak istiyorsanız “SIL CAGRIENGELLE” boşluk numarayı yazıp yine 2222’ye göndermelisiniz.

Vodafone Numara Engelleme

Vodafone numara engelleme işlemi tamamen ücretsiz yapılmaktadır.Hemen nasıl numara engelleriz onu anlatalım.

Öncelikle telefonlarımızdan “Ayarlar” kısmına giriyoruz.Oradan “Arama ayarları” seçeneğine basıyoruz.Bu telefondan telefona değişebilir.Ama genelde bu şekilde oluyor.Ardından “Arama engelleme” butonuna basarak engellemek istediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz.Detaylı bilgi için buradan vodafone’un kendi sitesine girebilirsiniz.

Ek olarak telefon sizlerden bir engelleme şifresi isterse şifre genelde “1111” şeklinde olmaktadır.Yine de detaylı bilgi için yukarıda verdiğimiz linki ziyaret etmeyi unutmayınız.

Türk Telekom(Avea) Numara Engelleme

Türk Telekom yani Avea’da ise aynı Turkcell’de olduğu gibi numara engellemenin aylık bir kullanım ücreti vardır.Aylık ücreti 0,99 tl’dir.

Türk Telekom’da istediğiniz numarayı engellemek için “CAGRIENGELLE” yazıp kişinin numarasını başında 0 olmadan “553 *** ** **” şeklinde yazıp 5555‘e göndermeniz gerekmektedir.Bu servisin ücreti aylık 0,99 tl‘dir.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olmuştur.Makalemizi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı ve aşağıdan yorum yapmayı unutmayınız.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir