Türkiye Fay Hatları Haritası Nelerdir? Detaylı Resmi Fay Hattı Haritası

Tüm ülkemize geçmiş olsun. Dün gerçekleşen depremin ardından birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ülkemizde gerçekleşen depremlerin ardından ilk merak edilen konuların başında Türkiye fay hatları haritası geliyor. Kişiler hangi bölgeden fay hatları geçiyor ülke genelindeki haritayı merak ediyor. Şimdi sizler için Türkiye fay hatları haritaları nelerdir tüm haritaları ve detayları paylaşalım.

Türkiye Fay Hatları Haritası

Türkiye fay hattı haritalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye deprem bölgeleri haritası:

Türkiye fay hattı haritası 1
Türkiye fay hattı haritası 1

Türkiye deprem tehlike haritası:

Türkiye fay hattı haritası 2
Türkiye fay hattı haritası 2

Ülkemizdeki fay hatları haritası yukarıdaki gibidir. İlk haritada 1. 2. 3. 4. ve 5. dereceden deprem bölgeleri neresidir onlar da gösterilmektedir. Bu iki harita Afad ve Mta’nın resmi web sitelerinde bulunan fay hatları haritalarıdır. Buna ek olarak dilerseniz “yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx” sitesine girerek detaylı deprem haritasına ulaşabilirsiniz. Bu verdiğimiz siteyi açtığınızda sol taraftan istediğiniz seçeneği seçerek harita üzerindeki bilgilerine bakabilirsiniz.

  • Detaylı deprem haritasının bulunduğu site ==> yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx

Siteye girdikten sonra sol taraftan dirifay ve faylar seçeneklerini seçip ardından son 24 saat depremler butonunu işaretlerseniz sağ tarafta son 24 saat içerisinde olan depremleri ve fay hatlarının çizgilerini görebilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki haritada gördüğünüz gibi hem son 1 gün içerisindeki depremleri hem de fay hattı üzerindeki çizgileri gösteriyor. Gerçekten de bu site tamamen güvenilir ve doğru dataları veren bir harita sitesidir. Site mta.gov.tr yani tamamen devlete aittir. Buradan ülkemizdeki fay hattı haritasına güncel olarak bakabilirsiniz. Ayrıca ilk 2 haritayı da inceleyebilir ve ülkemizde hangi bölgede kaçıncı dereceden fay hattı bulunur görebilirsiniz. Bu arada haritalar ve görseller AFAD ve MTA’nın resmi web sitelerinden alınmıştır. O siteleri ziyaret ederek haritalara ayrıntılı şekilde göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir