Türkiye’de En Çok Beslenen 4 Kedi Irkının Özellikleri

Türkiye’de en çok beslenen kedi ırkı türleri 4 tanedir. Bunlar Bristish Shorthair, Scottish Fold, Exotic Shorthair ve Chinchilla’dır. Şimdi bu kedi ırklarının özelliklerini ve karakteristik özelliklerini inceleyelim.

Başlıklar

Bristish Shorthair Özellikleri ve Karakteri

Dış görünümü ile sadece kedi severlerin değil tüm herkesin beğenisini kazanan bir türdür. Liderlik özelliğini sürekli olarak ön plana çıkarmaktadır. Kucağa alınmayı pek sevmezler. Zeki ve uysal kedilerdir. Eğer günlük yoğun bir tempoda işiniz var ise ve eve genelde geç gidiyorsanız bu kedi ırkı tam size göre, çünkü British Shorthair yalnız kalmaktan sıkılmazlar. Geç olgunlaştıkları için sahiplerini mutlu edeceklerdir. Genelde bu kediler sakin ve tembel olarak bilinseler de oyun oynamaya ve sahibine uyum sağlamaya bayılırlar. Tüy renkleri koyu gri, açık gri, beyaz ve siyah olabilir. Tüylerinin renginden dolayı dikkatleri üzerine çekecek tatlı bir kedidir. Tüyleri tek katmanlı olduğundan diğer kediler gibi sürekli tüy bakımı gerektirmezler. Sıcağı pek sevmezler klimalı ve soğuk ortamları çok severler.

Eğer evinizde farklı bir evcil hayvan besliyorsanız, bu kedi ırkının da onunla iyi geçineceğini unutmayın. British Shorthair eve gelen misafirlerden pek hoşlanmadığının altını çizelim. Çocuklarla arası çok iyidir ve çocuklara karşı asla saldırgan değildirler.

Eğer İstanbul’da oturuyorsanız ve bu kediyi sahiplenmek istiyorsanız İstanbul British Shorthair kelimesine tıklayarak ilgili sitedeki sahiplenme ilanlarını görebilirsiniz.

Scottish Fold Özellikleri ve Karakteri

Kıvrık kulakları ile tanıdığımız bu ırk tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler kedi ırklarından bir tanesidir. Tüyleri kısadır fakat Scottish Fold Longhair ırkında uzun tüylü türü de vardır. Tüyleri genellikle gri renktedir. Göz renkleri ise tüy renklerine göre değişkenlik gösterebilirler. Güçlü zekaları sayesinde kolayca öğrenirler ve sahiplerinin belirlediği kurallara uyarlar. Farklı kedilerin yapmış olduğu yaramazlıkları yapmazlar masadan tv ünitesine zıplamazlar ortalığı kırıp dökmezler. Bu davranışları da sahiplerini son derece mutlu eder. Genelde sessiz ve sakinliği ile bilinen Scottish Fold diğer evcil hayvan türleri ile de son derece iyi geçinirler. Evine sadık olmasıyla ev halkının gönlünü okşayacaktır. Dış görünümü itibariyle ülkemizde son derece popüler hale gelmiştir.

Günlük egzersiz ihtiyaçlarını oyun oynamakla karşılayabilirsiniz. Tembelliği sevdiği için oyunlar kısa sürecektir çünkü çabuk yorulan kedi ırklarının en başında bu ırkımız geliyor. Yalnız kalmayı pek sevmeyen Scottish Fold kucağa alınmaktan nefret eder.

Bu kedi ırkının yavru veya yetişkin olarak sahiplenmek istiyorsanız, İstanbul Scottish Fold kelimesini tıklayarak İstanbul’daki sahiplenme ilanlarını görebilirsiniz.

Exotic Shorthair Özellikleri ve Karakteri

Sert ve kuvvetli bir kedi türüdür. Rahatlığına düşkündür genellikle çoğu şeyden rahatsız olmazlar. Sürekli ilgi ve dikkatlerin kendi üzerinde olmasını isterler. Komik surat tipi vardır bu sayede kolayca etraftaki ilgiyi kendi üzerine çekebilir. Meraklı bir özelliği vardır o yüzden evi ve etrafı kurcalamaya bayılacaktır. Kendilerine özgü tatlı, yumuşak sesleri vardır ve gün içerisinde çok nadir duyarsınız.

Sahibiyle vakit geçirmeye bayılırlar bu yüzden evin içerisinde nereye giderseniz gidin sizi arkanızdan takip edecek sevimli bir kediniz olacaktır. Diğer kediler gibi bu ırkımız da sıcaklık bulunca hemen mışıl mışıl uykuya dalmak isteyeceklerdir. Eğer evinizde farklı bir evcil hayvan besliyorsanız bu ırkı seçebilirsiniz. Çünkü diğer hayvanlarla uyumu gayet iyidir. Çocuklarla iletişimi ve oyun becerileri mükemmeldir.

Eğer bu kedi ırkını beğendiyseniz İstanbul Exotic shorthair tıklayarak bu ildeki sahiplenme ilanlarını görebilirsiniz.

Chinchilla Özellikleri ve Karakteri

Size karşı sürekli sevgisini belli eden bir kedi türü mü arıyorsunuz işte bu ırkımız tam size göre. Uysallık ve sevgisi ile bilinen Chinchilla ülkemizde son derece popülerdir. Diğer kedi ırklarına nazaran kucakta durmayı severler. Eğer işiniz yoğun tempoda ve eve geç saatlerde geliyorsanız bu kedimiz sizler için uygun değildir. Çünkü Chinchilla ırkı uzun süre yalnız kalmayı sevmezler ve bu durumdan hiç hoşlanmazlar. Oyun oynamayı çok sevdikleri için diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla son derece iyi geçinirler. Saatlerce tüylerinin taranmasından hiç rahatsız olmazlar ve bu durum hoşlarına gider.

Çok zeki olduğundan sahibinin belirlemiş olduğu kurallara çok çabuk adapte olurlar.

Eğer tercihinizi bu kedi ırkı üzerinden kullanacaksanız, İstanbul Chinchilla kelimesine tıklayarak yetişkin veya yavru kedi sahiplenme ilanlarına ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir