Türkiye’de En Çok Kullanılan Arama Motorları

Merhabalar herkese iyi bayramlar.Bu yazımda sizlere Türkiye’de en çok kullanılan arama motorlarının sıralamasını ve listesini paylaşacağım.Herkese iyi okumalar dilerim.

1-) Google;

Evet normalde listeye sondan başlanır ama bu yazımda listeye ilk sıradan başlamak istedim.Listemizin ilk sırasında sizlerinde tahmin edeceği gibi google bulunuyor.Google Türkiye’de internet kullanıcıların %80 küsürlük bir oranına sahiptir.Normalde yüzde 90 ların üzerinde kullanılma oranı varken son zamanlarda yandexten gelen büyüme sayesinde google’ın da kullanılma oranı azaldı diyebilirim.

Ama bu azalma devede kulak kalır.Hala da Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru açık ara farkla google’dır.

2-) Yandex;

Listemizin 2. sırasında yandex bulunuyor.Son zamanlarda Fenerbahçe spor kulubünün resmi sponsoru olmasıyla birlikte yandex kullananların sayısı epey bir arttı diyebilirim.Fenerbahçeli arkadaşlarımın hemen hemen hepsi yandex kullanmaya başladı.Hal böyle olunca yandex kullanım oranı ülkemiz genelinde %17 küsürleri buldu.

Yandex gerçekten Fenerbahçe ile anlaşarak doğru bir yatırım yaptı diyebiliriz.Sadece Türkiye değil dünya üzerinde de yandex arama motorları sırasında ilk 3 te yer alıyor.

3-) Bing;

2012 yılında microsoftun satın almasıyla birlikte Bing arama motoru dünya genelinde dikkatini üzerine topladı.Bu etki Türkiye’ye fazla yansımadı diyebiliriz.Az da olsa kullananlar var.Belki ilerde güzel bir yere yatırım yaparlarsa Bing arama motoru kullanıcıları da epey çoğalabilir diyebiliriz.

Hali hazırda Türkiye’de %2 lik bir kullanıma sahiptir.Detaylı webmaster araçlarının olmasıyla birlikte son zamanlarda bazı webmaster arkadaşlar bing arama motorlarında çalışmalara başladı diyebiliriz.

4-) Yahoo;

Geldik listemizin son sırasına.Son diyorum maalesef bu 4 arama motorundan başka ülkemizde arama motoru kullanılmıyor.Kullanılsa bile oranı epey bir düşük olduğu için listeye eklemedim.

Yahoo’nun ülkemizde kullanım oranı %0.5-%1 arasında değişiyor.Gerçekten kullanıcı sayısı azdır.Aslında bunun en büyük etkeni yahoo’nun türkçe destekli olmamasıdır.Yahoo’da maalesef türkçe arama yapamıyorsunuz.Daha doğrusu yapsanız bile fazla bir sonuç alamıyorsunuz.Bu konuya biraz daha açıklık getirelim.Mesela google’nin .com.tr uzantılı türkçe destekli sitesi mevcut.Ama yahoo nun böyle bir hizmeti yoktur.

Herkese teşekkürler kolay gelsin…

YORUMLAR

  1. Google %87 Yandex %62 Mozilla firefox%49 Chrome%87 Yaani%84 Bu arama motorları Türkiye de çok kullanılır.

    1. Merhabalar efendim mozilla firefox ve chrome arama motoru değil web tarayıcılarıdır.Ayrıca yandex’in kullanım oranı o kadar yüksek değil diye düşünüyoruz.Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir