Türkiye’de En Uzun ve En Kısa Gece & Gündüz Tarihleri Ne Zaman, Hangi Gün?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Türkiye’de en uzun ve en kısa gece ve gündüz ne zaman yaşanıyor, hangi günler yaşanıyor kısaca tarihlerini paylaşacağız.

Ülkemiz bazı tarihlerde en uzun gece ve gündüzü yaşarken bazı tarihlerde ise en kısa gece ve gündüzü yaşamaktadır. Bu tarihler sabit olduğundan dolayı sınavlarda (KPSS, YKS, ÖABT vs.) sıklıkla soru olarak karşımıza çıkabiliyor. Hatta sadece sınavlarda değil, bilgi yarışmalarında, genel kültür sorularında, bulmacalarda vb. yerlerde de bu tarihler ile ilgili sorular karşımıza çıkabiliyor. İşte bundan dolayı bu tarihleri ezbere bilmemiz gerekmektedir. Şimdi sizlere Türkiye’de en uzun gece, en uzun gündüz, en kısa gece ve en kısa gündüz hangi tarihlerde yaşanmaktadır onun bilgisini paylaşalım.

Türkiye’de En Uzun Gece-Gündüz, En Kısa Gece-Gündüz Tarihleri Ne Zamandır?

Ülkemizde 21 Haziran tarihinde En uzun gündüz ve en kısa gece yaşanır. 21 Aralık tarihinde ise en uzun gece ve en kısa gündüz yaşanmaktadır.

  • En uzun gündüz ==> 21 Haziran tarihinde yaşanır.
  • En uzun gece ==> 21 Aralık tarihinde yaşanır.
  • En kısa gündüz ==> 21 Aralık tarihinde yaşanır.
  • En kısa gece ==> 21 Haziran tarihinde yaşanır.

21 Haziran yaz günü Türkiye’de en uzun gündüz yaşanır, haliyle en uzun gündüz olan tarihte ise en kısa gece yaşanmış olur. Yani ikisi de aynı kapıya çıkıyor diyebiliriz. Eğer bir tarihte en uzun gündüz yaşanırsa aynı tarihte en kısa gece yaşanmış olacaktır. Ek olarak 21 Aralık kış tarihinde ise en uzun gece ve haliyle en kısa gündüz yaşanmış olur. Bu yüzden kış aylarında geceler uzun olmaktadır. Yaz aylarında ise geceler kısa olmaktadır.

Bu bilgilere ek olarak 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olmaktadır. Yani 21 Mart ve 23 Eylül günleri gece 12 saat ve gündüz 12 saat sürmektedir. 21 Aralık tarihinden sonra ülkemizde gece süreleri kısalmaya ve gündüz süreleri ise uzamaya başlar. 21 Haziran tarihinden sonra ise gece süreleri uzamaya başlar ve gündüz süreleri ise kısalmaya başlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir