Türkiye’den Almanya’ya Arabayla Kaç Saatte Gidilir? Ne Kadar Benzin Yakar?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere Türkiye’den Almanya’ya araba ile kaç saatte gidilir ve kaç litre benzin yakar onu anlatacağız.

Ülkemizin dışında en çok Almanya’da Türk yaşamaktadır. Haliyle gurbetçi vatandaşlarımız sene içerisinde 1-2 veya daha fazla Türkiye-Almanya arası yolculuk yapmaktadırlar. Bu yolculukları daha çok uçakla yapsalar da kişiler arabası olanlar arabalarıyla gidip geliyorlar. Peki Türkiye-Almanya arası kaç kilometre ve kaç saatte gidilir onu yazalım. Ayrıca kaç litre benzin harcanır ortalama değerlerini aktaralım.

Türkiye-Almanya Arası Ulaşım Arabayla Kaç Saat Sürer?

Türkiye ve Almanya arası ortalama 3000 kilometre sürmektedir. Arabayla ortalama hızda yani 120 km/h hızıyla gidildiğini düşünürsek Türkiye’den Almanya ortalama 25 saat sürmektedir. Tabii bu en iyi ihtimal diyebiliriz. Çünkü yolda dinlenmek için 1-2 saat mola verildiğini düşünürsek ve engebeli bazı arazilerden gidildiğini düşünürsek bu saat 28-32 saat arasına çıkabilir. Ama en kötü ihtimalle yani ortalama bir şoför Türkiye’den Almanya’ya veya Almanya’dan Türkiye’ye ortalama olarak 30 saatte gider. Yani 1 gün 6 saatte iki ülke arasında arabayla yolculuk yapabilir.

Türkiye-Almanya arası kaç km ve kaç saat
Türkiye-Almanya arası kaç km ve kaç saat

Google Haritaların verilerine göre ise Almanya-Türkiye arası arabayla 31 saat sürmektedir. Tabii bu dediğimiz gibi ortalama değer oluyor. Mesela Türkiye’nin en doğusu Ağrı’dan Almanya’nın en batısına giderseniz mesafe kilometresi artar haliyle Almanya’ya varış süresi 34-35 saatlere kadar çıkar. Ama ortalama dediğimiz gibi 25-32 saatleri arasında yani 1 gün 3 saat-1 gün 7 saat arasında iki ülkede git-gel yapabilirsiniz.

Türkiye-Almanya Arası Ne Kadar Benzin Yakar?

Türkiye-Almanya arası araba yolculuğunda ise eğer araba dizelse ortalama 170 litre benzin(motorin) harcar. Eğer araba benzinliyse ortalama 250 litre benzin harcamaktadır. Yani günümüzdeki benzin fiyatlarına göre hesaplarsak dizel araçlar için Türkiye Almanya arası ortalama 1000 tl tutmaktadır, benzinli araçlar için ise ortalama 1650 tl tutmaktadır.

Yani kısaca;

  • Türkiye’den Almanya dizel araçlarda ==> Ortalama 1000 tl mazot parası tutar.
  • Türkiye’den Almanya benzinli araçlarda ==> Ortalama 1650tl benzin parası tutar.

Eğer ailecek veya kalabalık şekilde Türkiye-Almanya arası seyahat edecekseniz ve aracınız varsa otomobil ile gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu şekilde daha hesaplı olur. Mesela 5 kişi uçakla gitseniz kişi başı en ucuzu 500 tl tutar. Yani 5 kişi 2500 tl uçak parası vermiş olursunuz. Ama arabayla giderseniz benzin fiyatları yukarıda gördüğünüz gibi daha uyguna gelir. Ayrıca güvenlik açısından uzun seyahatlerinizi en az 2 şoförle yapmanızı tavsiye ederiz. Yani tek şoförle böyle uzun süre yolculuk yapılmaz.

Bunlara ek olarak Almanya’ya uçakla ortalama 3.5 – 4 saatte gidilmektedir. Trenle ise ortalama 25-26 saatte gidilmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir