Türkiye’nin Coğrafi Konumu (Koordinatları) Kaçar Derecedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Türkiye coğrafi konum olarak enlem ve boylam (kuzey ve doğu) mesafeleri kaçar derece arasında yer almaktadır onu paylaşacağız.

Ülkemiz konum olarak dünyanın en iyi yerleri arasında gösterilmektedir. Hem Avrupa ve Asya’yı birleştirmesi hem de 3 kıtaya konum olarak en yakın ülke olması ve ticaret yolları açısından konumu oldukça iyidir diyebiliriz.

Coğrafya derslerinde sınavlar için Türkiye’nin coğrafi olarak koordinat derecelerini bilmemiz çok önemlidir. Bu bilgi hem genel kültür açısından hem de okuldaki sınavlar açısından işimize yaramaktadır. Peki ülkemiz kaç dereceler arasında yer almaktadır şimdi onu paylaşalım.

Türkiye’nin Koordinatları Kaç Derece Arasında Yer Alıyor?

Türkiye, 36° – 42° kuzey paralelleri(kuzey yarım kürede) ile 26° – 45° doğu meridyenleri(doğu yarım kürede) arasında yer almaktadır. Türkiye ekvatorun kuzeyinde yani kuzey yarım kürede ve Greenwich’in sağında yani doğu yarım kürede bulunmaktadır.

Üstteki resimde gördüğünüz gibi ülkemiz 26°-45° doğu ve 36°-42° kuzey koordinatları içerisinde yer almaktadır. Dünyadan görünüşü olarak da aşağıdaki resimden bakabilirsiniz.

Bu yazımızda ülkemizin coğrafi konumunun koordinatlarını paylaştık. Umarız faydalı olur. Herkese sınavlarında başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir