Türkiye’nin Yüzölçümü Bakımından En Büyük İlçesi Neresidir?

Herkese selamlar. Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük ilçesi hangisidir ve nerede yer alır onu paylaşacağız.

Bildiğiniz gibi ülkemizin yüz ölçümü bakımından yani toprak bakımından en büyük ve en geniş şehri Konya’dır. Bu herkes tarafından bilinir. Fakat yüz ölçümü bakımından en büyük ilçe çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Şimdi sizlere toprak bakımından en geniş ilçe neresidir ve hangi ilimizde yer alır onu anlatalım.

Türkiye’nin Yüzölçümü (Toprak) Bakımından En Büyük İlçesi Hangisidir?

Ülkemizin yüz ölçümü (toprak) bakımından en büyük ilçesi Siverek‘tir. Siverek, Şanlıurfa‘da yer alan bir ilçedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunur. Siverek’in yüzölçümü toplamı 4314 km² ‘dir. Yani toplamda 4,314 kilometre kare toprak alanı mevcuttur. Bu alanda ülkemizin en geniş ilçesidir diyebiliriz. Bu değer mil olarak yaklaşık 1.665 mil² ‘dir. Siverek ilçesinin nüfusu son yapılan sayımlara göre ortalama 250 bin civarındadır.

Şimdi Siverek ilçesini harita üzerinden yerini gösterelim.

Siverek yukarıdaki haritada gördüğünüz gibi Şanlıurfa ilimizde yer alıyor.

Yukarıdaki haritada gördüğünüz gibi Siverek ilçesi Şanlıurfa’nın en kuzeyinde yer almaktadır.

Ek olarak Vikipedi sitesinde ve diğer bilgi sitelerinde Gürpınar ve Cihanbeyli ilçeleri de aynı şekilde yüzölçümü bakımından en büyük ilçeler olarak belirtilmiş. Ama o ilçelerin yüzölçümü mesafesi 4300 kilometre kareden küçüktür. Haliyle vikipedideki bilgilere göre en büyük ilçe Siverek’tir diyebiliriz.

Bu bilgi nerede işimize yarayacak diye sormayın. İllaki kpss, genel kültür sınavları vb. yerlerde karşınıza çıkabilir. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir