Twitter Profilime Kimler Bakmış Nasıl Öğrenirim?

Bildiğiniz gibi Twitter profilinize kaç kişi bakmış istatistiklerini görebiliyorsunuz. Daha önceki yazılarımızda bunu anlatmıştık. Fakat profilinizi kimler görmüş işte bu daha çok merak ediliyor. Peki, Twitter profile kimler bakmış, profili kimler görmüş nereden öğrenebiliriz şimdi cevabını yazalım.

Twitter, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden birisi. Hatta şöyle örnek verelim, bir sanatçı, siyasetçi, ünlü bir isim açıklama yapacağı zaman genellikle Twitter resmi hesabından açıklama yapar. Twitter böyle bir yer diyebiliriz. Popülaritesi çok yüksek. Haliyle kullanıcı sayısı da fazladır. Twitter kullanıcılarının en merak ettiği konuların başında “profilimi kim görmüş, profilime kimler bakmış nasıl öğrenirim” vb. sorularıdır. Şimdi kısaca sizlere böyle bir şeyi öğrenmek mümkün mü değil mi anlatalım.

Twitter Profile Kimler Bakmış Öğrenme Yöntemi Var Mı?

Arkadaşlar öncelikle şunu belirtelim ki Twitter’da profilinize kaç kişi bakmış, profilinizi kaç kişi görmüş onun sayısını öğrenebiliyorsunuz. Hatta bu Twitter’ın kendi sunduğu bir veridir, istatistiktir. Buradaki yazımızda bunun verilerini görebilirisiniz. Fakat Twitter profile kimler bakmış, kimler profilinizi görmüş bunu öğrenmek maalesef mümkün değildir. Yani, Twitter’da profilinize kimler bakmış tam olarak teker teker öğrenemezsiniz. Çünkü Twitter’ın resmi olarak böyle bir hizmeti mevcut değildir. Bu bakımdan sakın ola 3. parti yazılımı kullanan ve profilinize kimlerin baktığını söyleyecek olan sitelere aldanmayın. Diğer fake siteler de sizlere bu bilgiyi vermez. Çünkü bu bilgiler, bu veriler Twitter’da yer almıyor. Yani böyle bir api seçeneği yok. Haliyle başka siteler sizlere bu bilgiyi nasıl görecek ki? İşte bu yüzden lütfen fake sitelere hesap bilgilerinizi girmeyin, hesabınız çalınabilir.

Kısacası, dediğimiz gibi profilinize kaç kişi bakmış onun sayısını öğrenmek mümkündür ki bu bilgileri Twitter kendi paylaşıyor. Lakin profilinize hangi kişiler bakmıştır, kimler görmüştür bu kişileri doğrudan bulamazsınız. Çünkü Twitter’ın kendisi böyle bir bilgiyi kullanıcılarla paylaşmıyor. Haliyle bizler de bu tarz bilgilere Twitter’da olduğu gibi diğer sitelerden de ulaşamayız.

Bunlara ek olarak ilerleyen zamanlarda Twitter profilinize kimler bakmış, profili kimler görmüş vb. böyle bir hizmet sağlarsa (ki zor bir ihtimal diyebiliriz) o zaman Twitter istatistikler bölümünden bu bilgilere ulaşabiliriz. Fakat dediğimiz gibi şimdilik maalesef öğrenemiyoruz. Çünkü şuanda profile kimler bakmış, profili kimler görmüş böyle bir algoritma henüz yok diye biliyoruz. Ama ilerde olabilir mi? Neden olmasın. Aslında sizi takip edenlerden kimlerin sizin profilinizi gördüğünü belki kodlamak nispeten daha kolay olur. Ama sonuçta Twitter’a hiç üye olmayan misafir kullanıcılar da var. Bu kişiler de sizin profilinizi görebilir. Peki bu üye olmayanları nasıl bulacağız işte bu daha da sıkıntı olur. Belki Twitter kullanıcılarından kimlerin profile baktığının algoritması ilerleyen zamanlarda çıkabilir. Ama şimdilik böyle bir sistem yok. Bu yüzden diğer fake sitelere de inanmayınız.

Ayrıca bazı fake sitelerde bu tarz bilgiler veriliyor diye yazanlar olmuş. Onlarda şöyle bir taktik var. Diyelim ki sizin 200 takipçiniz var. Bu takipçiler arasında rastgele 5-10 kişi belirliyor. Bunlar sizin profilinize bakmış gibi gösteriyor. Bu şekilde çalışan algoritmalar mevcut. Yani tamamen sizin takipçilerinizden rastgele bakmış gibi gösterim yapıyorlar. Yani bunların hemen hemen çoğu fake, sahtedir diyebiliriz. Çünkü Twitter’ın böyle bir apisi, verisi, algoritması vb. yoktur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir