TYP İşkur Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru İçin TYP Numarasına Gerek Var mı, Nasıl Öğrenilir?

Herkese merhabalar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere TYP İşkur başvurusu nasıl ve nereden yapılır, hızlı şekilde TYP numarası olmadan başvuru nasıl yapılır onları anlatacağız.

İşkur TYP (Toplum Yararına Programlar) uygulaması ile dönemlik olarak işçi alımları yapmaktadır. Örneğin 6 aylık, 9 aylık vs. süreçlerle çalışmak isterseniz İşkur’un TYP sistemini değerlendirebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak başvuru yapabilir ve İşkur’un belirlediği yerlerde çalışma imkanını yakalayabilirsiniz. Elbette bunun için bazı şartlar var. “https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/aktif-isgucu-programlari/toplum-yararina-programlar-typ/” buradaki siteye girerek tüm çalışma şartlarına ve detaylarına ulaşabilirsiniz. Aslında biz bu yazımızda sizlere TYP başvurusu numarasız şekilde nasıl yapılır onu anlatacağız. Çünkü ilk başvuruda “typ numarası” gibi bir şey istiyor. Aslında bu numaraya gerek yok. Çünkü hızlı bir şekilde başvuru yöntemi mevcut. Hemen görseller eşliğinde anlatalım.

İşkur TYP Başvurusu Nasıl Yapılır? TYP Numarası Nereden Bulunur?

1-) Öncelikle arkadaşlar TYP İşkur başvurusu için typ numarasını bilmenize gerek yok. Çünkü birazdan anlatacağımız şekilde yaptığınızda tüm iş ilanları ve tüm typ numaraları karşınıza çıkacaktır. Üstelik buradan sadece numara üstüne tıklayarak iş başvurusu yapabiliyorsunuz. Şimdi ilk olarak İşkur’a girin. Ardından Anasayfa’yı açın, yani kendi anasayfanızı açın. Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi “TYP Başvuru” linki çıkacak, buraya basıyoruz.

2-) Sonrasında aşağıdaki gibi TYP başvuru ekranı açılacak. İşte burada typ numarası yazmanız vs. istenecek fakat buna gerek yok. Çünkü üstteki “Ara” butonuna basarsanız tüm iş ilanları karşınıza gelmiş olacak. Yani bu alanda hiçbir yere bir şey yazmadan direkt olarak sol üstteki “Ara” butonuna tıklıyoruz.

3-) Sonrasında bu sayfanın hemen altında altta gördüğünüz gibi typ iş ilanları karşımıza çıkacak. İşte buradan aslında tüm typ numaralarını öğrenebilirsiniz, yani bu numaraları sonradan kullanabilirsiniz. Fakat buna da gerek yok. Çünkü başvurmak istediğiniz ilçenin typ numarasının üzerine tıklayınca direkt olarak başvuru penceresini açmış olacaksınız. Yani diyelim ki Kadıköy’e başvuru yapacağız. O zaman Kadıköy typ numarasının üstüne 1 kere tıklıyoruz. Sonrasında başvuru penceresi açılacak. Yani kısacası başvuru için typ numarasını bilmenize gerek yok, doğrudan bu sayfadaki typ numarasına basarak başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

4-) Açılan başvuru penceresinden typ başvurusu yapabilirsiniz. Elbette bu pencerede ilk olarak en üstteki “Taahhütname” kısmını tiklemeniz gerekiyor. Yoksa başvuru onaylanmaz.

5-) En son olarak en alttaki “BAŞVUR” butonuna basıyoruz. Bu şekilde typ iş başvurusunu yapmış oluruz. Gerçekten de işlem bu kadar basit arkadaşlar. Aslında karışık gibi duruyor. Çünkü typ numarası vs. istiyor zannediyoruz. Ama öyle değil. Direkt olarak typ numarasının üstüne bastığımızda başvuru penceresi açılmış oluyor.

6-) Böylelikle hangi ilçede çalışmak isterseniz oranın typ numarası üzerine bir kere basın. Ardından en alt tarafa inip başvur butonuna basın (tabii ilk olarak bu pencerede gelen en üstteki taahhütname kısmını onaylayın). Böylelikle iş başvurusu yapabilirsiniz.

Bu şekilde TYP numarasına ihtiyaç duymadan TYP başvurusu yapabilirsiniz. Başvurduktan sonra ilgili şubeye giderek detayları öğrenebilirsiniz. Yani çalışacağınız yerleri ve detayları oradan öğrenebilirsiniz. Şimdiden herkese hayırlı çalışmalar ve hayırlı işler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir