Ücretsiz SSL Sertifikasını Otomatik Yenileme

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere ssl sertifikalarını ücretsiz olarak otomatik nasıl yenileyebiliriz onu anlatacağız.

İnternet sitelerinin bir çoğu yavaş yavaş ssl yani güvenlik sertifikası alıyorlar. SSL ingilizce bir kısaltma ve açılımı “Secure Sockets Layer” ‘dir. Türkçesi ise “Güvenli Giriş Katmanı” ‘dır. Bir site eğer SSL sertifikasına sahipse arama çubuğunun solunda yeşil renkli bir buton çıkar ve http yerine sitenin uzantısı https ile başlar. Haliyle siteye giren kullanıcılar için sitenin güvenli olduğunu açıklar.Özellikle eğer e-ticaret sitesi yönetiyorsanız sizin de alan adınıza ssl sertifikası almanız sitenize çok katkı sağlar.SSL sertifikasını ücretli alabildiğiniz gibi ücretsiz de alabiliyorsunuz.Tabii ki ücretsiz şekilde de uzatma yapabiliyorsunuz.

Biz bu yazımızda süresi dolan ssl sertifikasının ücretsiz olarak süresini nasıl uzatabiliriz onu anlatacağız.Şimdi maddeler halinde anlatıma geçelim.

1-) Öncelikle ssl sertifikasının süresini uzatmak için PuTTy programını internetten ücretsiz şekilde indiriyoruz.Buradan putty programına kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

2-) Öncelikle hosting firmasından sitemizin SSH bilgilerini istiyoruz eğer siz biliyorsanız istemeye gerek yok.Ardından programı açıyoruz.Sonrasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir ekran karşımıza çıkıyor.Oradan “Host Name” kısmına server ip’mizi yazıyoruz.Mesela 95.124.55.67 şeklinde.(Bu numarayı örnek olaması için rastgele uydurduk.)Ardından “Port” numaranızı yazıyorsunuz.Genelde burası 22’dir.Fakat siteden siteye değişiyor kesin öğrenmek için hosting firmanıza yazın onlar size söylerler.Ardından “Open” butonuna basıyoruz ve sisteme giriş yapıyoruz.

3-) Sonrasında aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacak.Buraya SSH kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Genelde kullanıcı adı root şeklindedir.Kullanıcı adını önce giriyoruz sonra şifremizi giriyoruz ardından enter tuşuna basıyoruz.

4-) Ardından kullanıcı adı ve şifremizi girdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacak.Bu sayede sisteme giriş yapmış oluyoruz.Şimdi ssl sertifikası uzatmak için kodumuzu gireceğiz.

5-) Şimdi asıl konumuza ssl sertifika süresi uzatmaya geliyoruz.Arkadaşlar ssl sertifika süresini ücretsiz uzatmak için bu ekrana “ee site update siteadi.com –letsencrypt=renew” şeklinde bir kod yazıp enter tuşuna basmamız gerekiyor.(Burada letsencrypt’nin başında 2 tane tire çizgisi var ona dikkat edin biz yinede aşağıya kodu ekliyoruz düzgün halini.)Site adı yazan kısma kendi sitenizin ismini yazın.Unutmayın başında www. olmayacaktır.Aşağıda da kodu gösterdik.

SSL sertifika uzatma kodu;

6-) Ardından kodu girdikten sonra enter tuşuna basıyoruz ve bir kaç saniye bekliyoruz.Sonrasında sitemizin ssl sertifikası otomatikman uzatılmış olacaktır.

NOT = Siteye ücretsiz SSL sertifikası alma işlemi de yine bu putty programı üzerinden yapılabiliyor.Onu da ilerleyen zamanlarda anlatacağız.Bu yazıda sadece yenileme nasıl yapılır onu anlattık.

SSL sertifikamızı ücretsiz olarak bu şekilde yenileyebiliyoruz.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir