Üniversite Öğrencileri İçin CV Hazırlama Rehberi

Bir işe başvururken mevcut durumunuzu göz önünde bulundurarak CV hazırlamanız hayati öneme sahiptir. Eğer bir öğrenciyseniz bu durumda oluşturacağınız CV’nin, mezun ve iş tecrübesi olan kişilerden farklı olması gerekir. CV’nizin iş geçmişiniz ve eğitimizi içeren, yetenek ve becerilerinizi kapsayan, gönüllü olarak katıldığınız işler, stajlar ve diğer üniversite ile ilgili mevcut durumunuzu yansıtan bir özgeçmiş olması gerekir. 

Başlıklar

Özgeçmişe Ne Eklenir?

Genel olarak özgeçmişinizde paylaşabileceğiniz bilgilerinizi şu şekilde özetleyebiliriz:

1. Odağınız Eğitiminizde Olsun

Akademik geçmişinize özgeçmişinizde mutlaka yer verin. Okuldaki dereceniz, başarılarınız, yüksek not ortalamanız ve hak kazandığınız akademik ödüller potansiyel işvereninizi etkileyecektir. Yine işle ilgili bir ders aldıysanız bu da iş konusunda teorik bilginizin olduğunu gösterecektir. Aynı zamanda size referans olabilecek akademisyenlerin bilgilerini de izinlerini alarak CV’nizde paylaşabilirsiniz. CV’nizde yer verdiğiniz akademisyenlerin bilgilerine referans olarak https://akademik.yok.gov.tr/ adresini gösterebilirsiniz. Bu adresten işvereniniz kadro unvanı, çalıştıkları alan, yazdıkları tezlerle ilgili detaylı bilgi bilgilere ulaşabilecektir.  

2. Ders Dışı Aktivitelerinizi Dahil Edin

Eğer üniversite öğrencisiyseniz iş deneyiminizin hiç olmaması ya da az olması son derecede doğal bir durumdur. Bu nedenle gerçekleştirdiğiniz toplum hizmetleri, katıldığınız kulüpler, ilgilendiğiniz spor branşları gibi alanlar yetenek ve becerilerinizi göstermede faydalı olacaktır.

3. Liderlik Deneyimlerinizi Ekleyin

Eğer bir kulüpte, spor takımında ya da çalıştığınız bir işte liderlik yaptıysanız özgeçmişinizde bunlara yer vermenizi öneririz. Bu deneyimleriniz bir takımı yönetmedeki yeteneğinizi gösterecektir ve iş başvurunuzda olumlu katkı sağlayacaktır.

4. Pozisyonla İlişkili İş Deneyimlerini Ekleyin

Eğer daha önceden iş deneyiminiz olduysa ve bu iş deneyimi mevcut pozisyonla ilişkiliyse özgeçmişinize mutlaka eklemelisiniz. Yine katıldığınız stajlar, yarı zamanlı işler de başvuracağınız işe olan ilginizin tespitinde size fayda sağlayacaktır. Örneğin müşteri ilişkileri ve liderlik becerileri gibi yetenekler aranıyorsa, kasiyerlik deneyimini CV’nize ekleyebilirsiniz.

Öğrenci CV’si Hazırlanırken Nasıl Bir Dil Kullanılmalı?

Özgeçmişinizi oluştururken yer vereceğiniz bilgiler kadar nasıl bir dil kullanacağınız da büyük önem arz etmektedir. CV’nizde doğru bir dil kullanmanız, işvereninizin CV’nizi detaylı incelemesini sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar iş başvurusunda bulunan pek çok kişinin özgeçmişinin yanlış dil kullanımı nedeniyle okuması yarıda bırakılarak elendiklerini ortaya koymaktadır.

Peki, özgeçmişte doğru dil kullanımını nasıl sağlarsınız? Gelin, birlikte başarılı bir özgeçmişin sırlarını inceleyelim:

1. Eylem Fiilleri Kullanın

Eylem fiilleri sorumluluk alabileceğinizi göstermeye yardımcı olan fiil türlerdir. Özellikle başarılarınızı tarif ederken eylem fiilleri kullanmaya özen gösterin. Aynı zamanda eylem fiilleri CV’nizin dinamik ve enerjik bir yapıya sahip olmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, araştırma yapmak, yönetmek, başarmak gibi fiilleri özgeçmişinizde kullanın kullanın.

2. İş İçin Sahip Olduğunuz Kaliteli Yeteneklerin Altını Çizin

Bazı yetenekler işverenlerin çalışanlarını seçerken mutlaka aradığı yeteneklerdir. Bazı yetenekler ise iş ile ilişkili olan yeteneklerdir. Özgeçmişinizin her kategorisinde mutlaka aranan yeteneklere sahip olduğunuzu gösterecek bir dil ve örnekler kullanmaya özen gösterin.

3. Sayı Değerleri Kullanmaktan Çekinmeyin

CV’nizin dinamik ve ilgi çekici olması için mutlaka sayılar kullanın. Örneğin, eğer kasiyer olarak çalıştıysanız mağazanın günlük 10.000 TL’lik bir gelir elde etmesine yardımcı olduğunuzu yazabilirsiniz. Yine her gün 100 – 150 arası müşteriyle ilgilendiğini söylemeniz iş deneyiminizi canlı ve daha okunabilir hale getirecektir.

4. Yardım Alın

Özgeçmiş hazırlarken yardım almaktan asla çekinmeyin. Başarılı bir özgeçmiş, özgeçmiş hazırlama konusundaki tecrübenizle ve yeteneğinizle yakından ilişkilidir. Pek çok öğrenci özgeçmiş hazırlama konusunda yeterli tecrübeye sahip değildir ve onlar için özgeçmiş hazırlamak korkutucu bir eylemdir. Özgeçmiş hazırlamayı sizin için kolay hale getirecek ve diğer adayları geride bırakarak işe kabul edilmenizi sağlayacak bir CV hazırlama hizmeti almaya ne dersiniz? Kaliteli, profesyonel, dikkat çekici ve etkileyici bir CV hazırlamak için şu sayfaya okuyunuz.  

5. Özgeçmiş Şablonu Kullanın

Düz bir özgeçmiş başvuran diğer kişilerin özgeçmişlerinin yanında sönük kalabilir. Bu durumun önüne geçmek için özgeçmiş şablonu kullanabilir ya da kendiniz de bir özgeçmiş şablonu hazırlayabilirsiniz. Özgeçmiş şablonunuzun hem dikkat çekecek kadar özgün hem de profesyonel görünecek kadar özel bir tasarıma sahip olduğundan emin olun. Mümkün olduğunca canlı ve neon renklerden, çok yoğun tasarımlar içeren şablonlardan uzak durun. Sade, özgün ve dikkat çekici şablonlardan yana oyunuzu kullanın.

6. Dikkatlice Düzenleyin ve Kontrol Edin

Özgeçmişinizi mümkün olduğunca en özenli şekilde oluşturmaya özen gösterin. Ancak her ne kadar özenli olursanız olun bazen özgeçmiş hazırlarken bazı hatalar yapabilirsiniz. Bu hataları tespit etmek ve düzeltmek için mutlaka özgeçmişinizi birkaç kere kontrol edin. Temiz ve hatasız bir özgeçmiş profesyonel görünmenizi sağlayacaktır. Özgeçmişinizi kendiniz kontrol edebileceğiniz gibi bir arkadaşınıza, özgeçmiş hazırlama danışmanına ya da aile üyenize de inceletebilirsiniz.

7. Az ve Öz Anlatımı Benimseyin

Özgeçmiş hazırlarken pek çok kişi ne kadar çok yazı yazarlarsa, işe alınma şanslarının bir o kadar artacağını düşünürler. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Özellikle öğrenciler çok fazla iş deneyimi olmadıklarından bu açığı uzun anlatım paragraflarıyla kapatmaya çalışmaktadır. Aşırı uzun ve okuyucuyu yoran özgeçmişler okunması tamamlanmadan çöp kutusunu boylayabilmektedir. Bu nedenle özgeçmişinizde mümkün olduğunca anlatım tekrarı yaratan, uzun ve gereksiz cümlelere yer vermeyin.

8. Mutlaka Niyet Mektubu Yazın

İş başvurusunda bulunurken pek çok kişi özgeçmiş hazırlamakta ancak niyet mektubunu göz ardı etmektedir. Eğer özgeçmişinize ek olarak niyet mektubu da oluşturursanız bu başvuru konusunda ne kadar özenli olduğunuzu gösterecektir.

Son olarak özellikle Avrupa stajları, çalışma ve iş bulma imkanları için aynı zamanda resmi bir site olan europass adresini inceleyebilirsiniz. Özgeçmişinizi kolaylıkla hem ana dilimizde hem yabancı dillerde oluşturabilir ve bir öğrenci özgeçmişinde yer alması gereken detaylar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir