“Üniverste” mi “Üniversite” mi “Ünüversite” mi Doğru Yazılışı Nedir?

Herkes selamlar bu yazımızda sizlere Üniversite-Üniverste-Ünüversite kelimelerinden hangisi doğru yazılıştır TDK’ya göre onu paylaşacağız.

Yine yazılışı en çok karıştırılan kelimelerden birisiyle karşınızdayız. Büyük ihtimalle sizler de illaki bir kere olsun yanlış söylediğiniz olmuştur. Aslında okunurken doğrusu veya yanlışı anlaşılmıyor fakat yazım kurallarına göre doğrusunu yazmak çoğu kişi tarafından karıştırılabiliyor. Evet şimdi lafı uzatmadan üniversite mi ünüversite mi yoksa üniverste mi doğru yazılımı TDK’ya göre hangisidir onu paylaşalım.

Üniverste mi Üniversite mi Ünüversite mi Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Üniversite
  • Yanlış yazılışları ==> ×Üniverste, ×Ünüversite, ×Ünüverste

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Fransızca’dan (université) geçen ve “Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul vb. kuruluş.” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “Üniversite” kelimesidir. Bunun dışındaki üniverste, ünüversite, ünüverste vb. kelimeleri ise hatalı yazılışlardır. Yani kelimenin doğrusunda 3. harf “i” harfi olmalı ve sondaki kelime “-site” olarak bitmelidir. Yani üniverste diye bir kelime yoktur. Sonu “-site” şeklinde bitecektir. Dilimize yabancı dilden geçtiği için yazılışı karıştırılabilir ama doğrusunu iyi bilmemiz gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi sozluk.gov.tr üzerinde de kelime üniversite olarak yazılmaktadır. Kelimenin doğrusu için sizler de hem o siteye girerek hem de yukarıdaki resimden bakarak kanıtını görebilirsiniz.

Umarız sınavlarda yazım kuralları sorularının hepsini doğru cevaplarsınız. Şimdiden başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir