USB Kısaltmasının Açılımı Nedir? “USB” Ne Demek? İngilizcesi ve Türkçesi Ne?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere USB kısaltmasının açılımı nedir, ne demektir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Bilgisayarın dış donanımlar ile bağlantı kurmasını sağlayan bağlantı biçimine genel olarak USB adı verilir. Aslında ülkemizde USB denilince ilk akla Flash Bellekler geliyor. Fakat USB genel olarak bağlantı sağlayan araca verilen isimdir. Ama ülkemizde Flash bellek (USB bellek) USB olarak da biliniyor. Hepsi aynı anlamlarda kullanılıyor. Şimdi USB’nin açılımı nedir onu öğrenelim.

USB Açılımı Nedir, Ne Demek?

USB İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı “Universal Serial Bus” demektir. Yani “Universal Serial Bus” kelimelerinin baş harfleri USB kısaltmasını oluşturmaktadır. USB’nin Türkçe açılımı ise “Evrensel Seri Veriyolu” anlamına gelmektedir.

  • USB İngilizce açılımı ==> Universal Serial Bus
  • USB Türkçe açılımı ==> Evrensel Seri Veriyolu

USB ilk olarak 1996 yılında tasarlanmış ve üretilmiştir. Günümüzde USB bellekler ve USB kablolar hemen hemen çoğu yerde kullanılmaktadır. Örneğin bilgisayara taktığımız klavye, mouse gibi donanımlar USB kısmına takılıyor. Aynı şekilde diyelim ki laptopunuzun soğutucusu var. Bunu bilgisayarda çalıştırmak için soğutucunun kablosunu laptopun USB kısmına takmanız gerekiyor. Bu şekilde USB kullanımı günümüzde oldukça yaygındır diyebiliriz. Bilgisayarlarda ortalama en az 6-7 adet USB girişi bulunmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir