“Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan” Şiiri Kime Aittir? (Şiir Sözleri)

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere uyan ey gözlerim gafletten uyan mısrasıyla başlayan şiirin kim tarafından yazıldığını ve şiirin sözlerini paylaşacağız.

Günümüzde çok dinlenen bazı türkülerin sözlerinin eski zamanlarda yaşayan ünlü kişiler tarafından yazıldığını biliyor muydunuz? İşte bu şiirlerden birisi de “Uyan ey gözlerim gafletten uyan” şiiridir. Peki şiirin sözleri kime aittir kim tarafından yazılmıştır şimdi onu anlatalım.

“Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan” Şiiri Kime Aittir?

“Uyan ey gözlerim gafletten uyan” şiiri Osmanlı padişahlarından III. Murad Han‘a ait bir şiirdir. Bestesi ise o dönemde yaşamış “Ali Ufkî Bey” ‘e aittir. Yani bu ilahinin daha doğrusu şiirin sözlerini 3. Murad yazmıştır. Bazı kaynaklara göre IV. Murat’ın yazdığı da söylenilse de çoğu tarihçilere göre uyan ey gözlerim ilahisi 3. Murad’ın yazdığı bir şiirdir. Hatta bir kıssası da mevcuttur. Şimdi kısaca anlatalım.

III. Murad Han 5 vakit namazını kılan bir padişahımızdır. Özellikle sabah namazına çok önem verirdi ve hiç kaçırmazdı. Rivayete göre 3. Murad Hazretleri bir gece yarısı Allah (c.c.) ‘a zikir edip tesbih çekerken uyuyakalmıştır. Gözlerini açtığında ise güneşin doğduğunu ve sabah olduğunu fark etmiştir. Haliyle sabah namazını kaçırmıştır. Hayatında ilk defa sabah namazını kaçıran 3. Murad Han bu duruma çok üzülmüş ve çok ağlamıştır. Ardından ağlayarak şu mısraları yazmaya başlamıştır; “Uyan ey gözlerim gafletten uyan…” Ardından şiirin devamını da yazmıştır. Aşağıdan şiirin tüm sözlerine ulaşabilirsiniz.

Allah III. Murad’dan razı olsun. Gerçekten ne yapsak ecdatlarımızın seviyelerine ulaşamayız. İnşallah bizler de namazın önemini bir an önce anlarız ve 5 vakit eksiksiz kılmaya başlarız. Allah hepimize tadili erkana uyarak namaz kılmayı ve hiç bir vakti kaçırmamayı nasip eylesin. Amin. Youtube’da bu ilahiyi dinlerken yorumlarda şöyle bir yazı gördüm. Kim yazdıysa Allah razı olsun, bu öğütten ders almamızı nasip eylesin:

“Sadece tek bir sabah namazına uyanamadığı için ağlayarak bunu yazan ecdadın, günün bir namazını bile kılmayan torunlarıyız. Allah hepimize hidayet versin.”

Dediğimiz gibi arkadaşlar “uyan ey gözlerim” şiiri çoğu rivayete göre 3. Murat’a aittir. Fakat 4. Murat’a ait olduğunu söyleyenler de vardır. Uyan ey gözlerim şiiri günümüzde ezgi, ilahi vb. bestelenmiş ve söylenmiştir. Youtube’dan yazarak dinleyebilirsiniz. Şimdi şiirin tüm sözlerini sizlere yazalım.

Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan Şiir Sözleri

Uyan ey gözlerim gafletten uyan…
Uyan uykusu çok gözlerim uyan…
Azrail’in kastı canadır, inan.
Uyan ey gözlerim gafletten uyan…
Uyan uykusu çok gözlerim uyan…

Seherde uyanırlar cümle kuşlar.
Dill-u dillerince tesbihe başlar.
Tevhid eyler dağlar taşlar ağaçlar.
Uyan ey gözlerim gafletten uyan…
Uyan uykusu çok gözlerim uyan…

Semâvâtın kapuların açarlar.
Mü’minlere rahmet suyun saçarlar.
Seherde kalkana hülle biçerler.
Uyan ey gözlerim gafletten uyan…
Uyan uykusu çok gözlerim uyan…

Bu dünya fanidir sakın aldanma.
Mağrur olup taç-u tahta dayanma.
Yedi iklim benim deyu güvenme.
Uyan ey gözlerim gafletten uyan!…
Uyan uykusu çok gözlerim uyan…

Benim, Murad kulun, suçumu affet.
Suçum bağışlayub günahım ref’ et.
Rasûl’ün sancağı dibinde haşret.
Uyan ey gözlerim gafletten uyan!…
Uyan uykusu çok gözlerim uyan…

III. Murat Hazretleri

Uyan ey gözlerim şiirinin sözleri de bu şekildedir. Herkese keyifli dinlemeler ve okumalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir