İstop Oyunu Nasıl Oynanır | İstop Oyun Tarifi

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere istop oyunu nasıl oynanır tarifini anlatacağız.

Çocukluğumuzda oynadığımız en zevkli oyunlardan birisi istop oyunudur. İstop oyunu için sadece 1 tane top olması yeterlidir. Tabii ki birde oynayacak kişiler olmalıdır. Şimdi kısaca istop nasıl oynanır onu anlatalım.

İstop Oyunu Tarifi

Öncelikle istop oyunu için 1 adet top gereklidir. Voleybol topu veya futbol topu olabilir. Plastik top olursa daha iyi olur. Oyun grup halinde oynanmaktadır. Yani en az 4-5 kişiyle oynanması tavsiye edilir. Ayrıca istop oyunu açık alanda oynanmalıdır. Okul bahçesi, park, sokak vb. yerlerde oynanabilir.

İstop oyununa başlamadan önce oyuna başlayacak oyuncu seçilir. Sayışmayla oyuncu seçilebilir. Seçilen oyuncu topu havaya fırlatarak bir oyuncunun ismini söyler. Yani topu havaya attığı anda grupta yer alan başka bir oyuncunun ismini söylemelidir.

Sonrasında ismi söylenilen oyuncu topa doğru koşarak top yere düşmeden yakalamaya çalışır. Bu sırada diğer oyuncular toptan uzağa kaçarlar. Yani ismi söylenilen oyuncu topu havadan yere düşerken yakalamaya çalışırken ismi söylenilmeyen diğerleri ise toptan uzaklaşır.

Ardından topu tutan oyuncu “istop” diye bağırır. Bu esnada diğer oyuncular olduğu yerde durmak zorundadır. Yani topu yakalayan oyuncu istop dediğinde diğerleri olduğu yerde kalacaktır. Daha sonra topu tutan oyuncu topu diğer oyunculardan birine doğru fırlatır. Top isabet etmezse yani bir kişiyi vurmazsa 1 puan alır. Eğer topu herhangi bir kişiye vurursa topu attığı oyuncu 1 puan alır. Böylelikle oyun devam eder. Oyunda en az puan alan kişi oyunu kazanır.

Ek olarak renkli istop diye bir oyun da mevcuttur. Bu da hemen hemen benzerdir. Onu da ilerleyen konularımızda anlatacağız. Şimdilik sağlıcakla kalınız.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir