UYAP Dava Sorgulama Nasıl Yapılır? UYAP Dosya Sorgulama Nereden Yapılır?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere UYAP dava dosya sorgulaması nasıl ve nereden yapılır onu anlatacağız.

Aslında E-Devlet üzerinden tüm dava işlemleri, dava dosya sorgulama vb. işlemler yapılabiliyor ve çıktısı alınabiliyor. Fakat kişilerin kapanmış ve geçmiş davalarının hepsi E-Devlet’ten görünmeyebiliyor. İşte burada kişilerin tüm geçmiş davalarına UYAP sisteminden bakabiliyorsunuz. Yani UYAP’a girerek kendinize ait tüm davaların dosyalarını görüntüleyebilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi E-Devlet’te hepsi gözükmeyebiliyor. İşte bu yüzden Uyap’ta dava dosya sorgulama nasıl yapılıyor bunu sizlere göstermek istedik. Aşağıdan detaylara ulaşabilirsiniz.

UYAP Dava Dosya Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

1-) UYAP’a girmek için öncelikle E-Devlet’e giriyoruz. Çünkü E devlet üzerinden doğrudan UYAP sistemine giriş yapılabiliyor. Fakat dilerseniz doğrudan “vatandas.uyap.gov.tr” buradaki adresten de Uyap’a giriş yapabilirsiniz. Biz E-Devlet üzerinden anlatım yapacağız. E-Devlet’e girdikten sonra üst kısmındaki arama bölümüne “uyap” yazıyoruz ve 2. sıradaki “UYAP Vatandaş Portal Girişi” kısmına tıklıyoruz.

2-) Ardından açılan sayfadan aşağıda gördüğünüz gibi “Uygulamaya Git” butonu mevcut, oraya basıyoruz.

3-) Sonrasında UYAP sayfası açılmış oluyor. Buradan sol menüden “Sorgulama İşlemleri” menüsüne giriyoruz.

4-) Ardından “Dosya Sorgulama” kısmına tıklıyoruz.

5-) Sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. İşte buradan dosya sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Yargı türü ve mahkeme seçeneklerini seçtikten sonra “Dosya Sorgula” butonuna basarak dava dosyalarınızı sorgulatabilir ve detaylarını kontrol edebilirsiniz.

6-) Bu sayfadan tüm geçmiş, kapanmış ve açık dava dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz ve detaylarına bakabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu kısım E-Devlet üzerinden gözükmüyor, bu yüzden bu sayfayı açmak için UYAP’ın resmi sitesine girmeniz gerekiyor.

Bu şekilde UYAP üzerinden dava dosya sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir