Uyap Doküman Editörü 64 Bit Java Hatası Çözümü

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere UYAP doküman editöründe 64 bit java sorununun çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

UYAP doküman editörü 32 bite uygun çalıştığı için 64 bitli bilgisayarlarda bir ayar yapmadan çalışmıyor. Bunun için bir ayar yapmak gerekmektedir. Peki uyap editörünü 64 bitli bilgisayarlarda nasıl çalıştırabiliriz şimdi maddeler halinde bunun çözümünü anlatalım.

1-) Öncelikle Bilgisayarım’dan “C>Program Dosyaları(x86)>Java” klasörünü açıp buradan bin dosyasına giriyoruz. Yani “C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_201\bin” burayı açıyoruz.

2-) Ardından yukarıdaki dosya bağlantısı uzantısına sağ tıklayıp burayı kopyalıyoruz.

3-) Sonrasında bilgisayarıma sağ tıklayıp “Özellikler” ‘e giriyoruz.

4-) Ardından sol menülerden “Gelişmiş sistem ayarları” kısmına giriyoruz.

5-) Sonrasında yukarıdaki menülerden “Gelişmiş” ardından “Ortam Değişkenleri” butonuna basıyoruz.

6-) Buradan ise alttaki sistem değişkenleri bölümünde yer alan (yukarıdaki PATH değil!) “Path” kısmını buluyoruz. Klavyeden p harfine basarak yerini bulabilirsiniz. Ardından path’ı seçiyoruz ve “Düzenle” butonuna basıyoruz.

7-) İşte bu alanda “Değişken değeri” kısmına 2. maddede kopyaladığımız dosya uzantısı yerini yani javanın bin dosyasının konumunu yapıştıracağız. Fakat değişken değeri kısmında en sol tarafa gelip öyle yapıştırma işlemi yapıyoruz. Ardından yanına hemen ; (noktalı virgül) koyuyoruz. Burada klavyenizden home tuşuna basarak değişken değerinde en sol yani en baş tarafa gelebilirsiniz. Ardından dediğimiz gibi kopyaladığımız konumu buraya yapıştırıp hemen yanında ; koyuyoruz. Sonrasında “Tamam” butonuna basıyoruz.

Bu adımları yaptıktan sonra artık 64 bitli bilgisayarlarda uyap editörünü rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Bu şekilde uyap doküman editörünü 64 bitli tüm bilgisayarlarda açabilirsiniz. Umarız yararlı olur iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir