Uyku Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uyku tulumu kampa yeni başlayacak arkadaşlar için 2. sırada yer alır. Çadırı aldıktan sonra gerisini tamam diye düşünürler. Fakat kampa gittiklerinde gece yattıklarında ya da sabah kalktıklarında uyku tulumunun önemini fark ederler.

Çadırın çiğ yapan yerlerinden sizi korur, yatağın üstünde çarşaf görevini görür. Bunların yanı sıra en büyük özelliği tabi ki de sizi soğuktan korumasıdır. Çadırınız olmasa dahi sağlam bir uyku tulumu ile dışarıda bile yatabilirsiniz. Yaz kampları dışında kesinlikle kullanılması tavsiye edilmektedir.

Gideceğiniz Bölgenin İklim Koşulları

Uyku tulumları derecelerine göre farklılık gösterir. -20 derece ile 15 derece arasında uyku tulumu çeşitleri değişmektedir.  Kampa gitmeden önce gideceğiniz bölgenin hava durumunu bakıp ona göre bir tulum seçerseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Extreme kamplar yapmayacaksanız eğer 10 derece tulumlar ya da 5 derecelik tulumlar sizin işinizi görecektir. 10 derecelik bir durum size 0 dereceye kadar rahat bir uyku sağlar.

Uyku Tulumunuzun Kumaş Kalitesi

Uyku tulumlarının içerisinde ki dolgu malzemesi, genel olarak kaz tüyü ve sentetik dolgudan olmak üzere iki seçim şansınız vardır. Kaz tüyü ile yapılmış uyku tulumları sentetik tulumlara göre daha hafiftir. Ayrıca daha yer kaplar.

Aldığınız uyku tulumunu uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız kumaş kalitesine dikkat etmek zorundasınız. Doğa koşullarında veya kullanıma bağlı yıpranmalar, yırtılmalar olabilir. Bunlarla baş edebilecek bir kumaş seçmeniz gerekmektedir.

Ucuz ve kalitesiz uyku tulumları gece yatarken sizi kaşındırabilir, üstünüze yapışabilir ya da sizde alerjik yapabilir. Bunun için aman dikkat dikkat diyoruz.

Uyku Tulumu Bedeni

Arkadaşlar bu kısım çok önemli. Birçok arkadaşımız bu konudan şikayeti var.  175 cm boyu olan birisi gidipte 175 cmlik uyku tulumu alırsa hata etmiş olur. Uyku tulumu alırken  kendi boyunuzun üstüne 5 cm koyarak bir uyku tulumu alın. Küçük yada sıkış sıkış olmaktansa biraz ferah olması işinizi görecektir.

Uyku Tulumunun Bakımı

Piyasada olan birçok uyku tulumu makinede yıkanabilir özelliktedir. Ancak bazılarının makineye atılması uyku tulumunuza zarar verebilir. Bu yüzden yıkamadan önce kesinlikle içerisinde ki bandrolünü kontrol ediniz.

Kamptan geldiniz. İlk yapmanız gereken uyku tulumunuzu havalandırmaktır. Kamptan geldiğiniz gibi bir köşeye atıp giderseniz bir daha ki kampta rahat bir uyku beklemeyin. İçerisinde sıkışan koku sizi çok rahatsız edebilir. Eğer ki muhafaza edebilecek yeriniz var ise uyku tulumunu çantasından çıkartıp askıda muhafaza etmenizdir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir