Uykusuzluk İçin Şifalı Bitkiler

İnsan vücudu gün boyu büyük enerji kaybeder. Günün sonunda uyumak vücut direncimizi arttırır. Zihinse bir güne başlamak için yetişkin birisinin en az 6 saat uyuması gerekir. Stres, kaygı gibi birçok nedenle uykusuzluk sorunu çekeriz. Uyku sorunlarına iyi gelen şifalı bitkiler vardır. Bu şifalı bitkiler şunlardır:

1-) Kedi Otu Çayı: Kaygı ve adet sancısı gibi durumlardan kaynaklı uyku bozukluğunda kedi otu çayı oldukça etkili bir bitkidir. Kas ağrılarında ve spazmlarında görülen ağrıların dindirilmesinde kedi otu çayı kullanılır. Sindirim sisteminin çalışmasını ve düzene girmesini sağlar. Uyku düzenleme konusunda kedi otu çayı çok etkili bir şifalı bitkidir. Sinirlerin sakinleşmesinde ve gevşemesinde çok etkilidir. Merkezi sinir sistemini düzene sokup kişiyi sakinleştirir.

2-) Şerbetçiotu Çayı: Rahatlatıcı bir bitki olarak halk arasında anılır. Gerginlik ve hazımsızlık sorunlarında oldukça etkilidir. Baş ağrısı durumlarında papatya çayı ile karışım yapılıp tüketilmesi tavsiye edilir. Hamilelerin ve depresyon sorunu olanların şerbetçi otunu doktor kontrolünde kullanması gerekir.

3-) Papatya Çayı: Uykusuzluk denilince akla ilk gelen çay papatya çayıdır. Ülkemizde her kesimden insan bunu dener ve uygular. Hazmı kolaylaştıran papatya çayları kalp spazmını düzene sokar. Hafif derecede uykusuzluk için çok etkili bir şifalı bitkidir.

Bunların yanında limon otu, kavan otu, acem otu ve melisa çayı da sakinleştirici etkisi ile uyku sorununa iyi gelen şifalı bitkilerdir. Stres ve kaygı kaynaklı uyku sorunları yaşayanlar uyumadan önce tüketmeleri tavsiye edilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir