Veri Tabanı(SQL) Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere veri tabanı(sql) için Türkçe karakter sorunu çözümünü nasıl hallederiz onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi Türkçe’mizdeki “ı,ş,ü,ö,ğ,ç” harfleri karakter sorunlarına neden olabiliyor.Bunun sebebi ise çoğu programlama dillerinin ingilizce dili destekli olmasıdır.Yani Türkçe dil desteği olmadığı için böyle hatalar alabiliyoruz.Ama bunun çözümü için Türkçe dil desteği kodları eklersek karakter sorununu da çözmüş oluruz.Peki bunu nasıl yapacağız şimdi onu anlatalım.

Yapmamız gereken şey veri tabanımızın kayıtlı olduğu php sayfasına aşağıdaki kodları eklemektir.

Gördüğünüz gibi bu kodları veri tabanının bulunduğu php sayfasına eklediğinizde artık Türkçe karakter sorunu ortadan kalkacaktır.Utf 8 Türkçe dil desteği verdiği için onu kullandık.Eğer siz arapça,çince vb. dillerde de açmak istiyorsanız aynı şekilde bu dillerin harf kodunu bulup utf8 ile değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Eğer kodlar çalışmıyorsa ilgili serverınızı güncellemeyi unutmayınız.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. mysql_query sistemi eskide kaldı artık mysqli_query kullanılıyor veya pdo tipinde başka bir şekilde kullanılıyor. Yani lütfen artık eski sistemde örnekler kullanmayalım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir