Vejeteryan mı Vejetaryen mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere vejeteryan mı yoksa vejetaryen mi hangi kelime doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Dilimizde bazı kelimeler vardır ki bunlar halk arasında çok söylense de gerçekte doğru yazılışı böyle olmuyor. Bunlardan birisi de vejeteryan kelimesidir. Aslında TDK‘ya göre doğru yazılışı vejeteryan değildir. Ama bizim dilimizde hep böyle kalmıştır. Şimdi doğru yazılımı nedir ona bakalım.

Vejeteryan mı Vejetaryen mi Doğru Yazılışı Nedir?

Tanımı et yemeyen kişiler olarak bilinen ve doğru yazılışı olan kelime vejetaryen‘dir. Maalesef halk arasında çok söylenen vejeteryan kelimesi doğru yazılış değildir. Kanıt olarak aşağıdaki resme bakabilirsiniz. Türk Dil Kurumu’nun sitesinden aldığımız bu ekran görüntüsünde doğru yazılışın vejetaryen olduğunu gösteriyor.

Yani bizim genelde direkt olarak okuduğumuz vejeteryan kelimesi maalesef hatalı yazılıştır. Doğru yazılımı vejetaryen kelimesidir. Sadece E ile A harfleri yer değiştirmektedir. Yani bu yüzden birbirine çok karışabilir. Ama yinede 5-10 defa tekrar okuduğunuzda akılda kalabilir. Özellikle Türkçe dersinde yazım kuralları bölümünde bu tarz kelimeler sınavlarda sorulabilir. Bu yüzden iyi bilmemiz gerekiyor.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir