Vekaletname İptali Nasıl Yapılır?

Hukuki işlemler kimi durumlarda vekil üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kişiler gerçekleştirilecek herhangi bir işlem için noter aracılığı ile vakelet vererek diğer kişiyi tayin edebilmektedir. Elbette verilen vekaletler başlangıçta belirlenen sınırlar ölçüsündedir. Yani vekaleti verdiğiniz kişi sizden her şey için vekalet almış olmaz.

Vekalet verirken belli kıstaslara dikkat edilmesi gerektiği gibi verilen vekaletnamenin iptali için de belli başlı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir avukata ya da sizi temsil edecek diğer bir kişiye verilecek olan vekalet genel vekaletname olabileceği gibi özel vekaletnamede olabilir. Diyelim ki herhangi bir taşınmazın satışı için vekaletname verdiniz. Bu durumda ilgili vekaletname sadece o taşınmazın satışını gerçekleştirmek için kullanılır. Herhangi bir başka taşınmazınız varsa o bu vekaletname ile vekil olan kişi aracılığıyla satılamaz. Vekaletname iptalinde vekil için iptal edilecek yetkiler nelerse bunlar açık bir şekilde yazıyla ifade edilmelidir. Şimdi yazının devamını okuyarak vekaletname iptali için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenebilir ve yapılması gerekenleri uygulayarak vekaletin iptalini sağlayabilirsiniz.

İlgili yazı www.kredivepara.com sitesinden derlenmiştir. Verkalet almayla ilgili de bilgi almak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Vekaletname İptal İşlemleri

 • İlgili işlemlerin tümü noter aracılığıyla yapılacaktır. Tıpkı vekalet vermede olduğu gibi vekalet iptalinde de notere gitmekten başka çareniz bulunmamaktadır. Yurtdışında ikamet eden biriyseniz ve oradan iptal işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız bu durumda dış temsilciliklere başvurmanız gerekmektedir. Kimi vekaletnameler verilirken belirli bir süre sınırı içerir. Yani o süre içerisinde işlemler gerçekleşmezse zaten vekalet iptal edilmiş olur. Ancak böyle bir süre belirtilmediyse bu durumda ekstra işlem yapmak gerekir.
 • Noterden azilname belgesi alınmalıdır. Azilname vekalet verilen kişi kimse ona gönderilmelidir. Vekaleti verirken de iptal ederken de belirli bir ücret ödemesi yapılır. Noter aracılığıla yapılan düzenleme işlemlerinde 134TL gibi bir harç ödenmesi gerekir. Elbette bu tutar yapılacak işleme göre çoğalabilir. Vekalet verilirken hesaplanan rakamın 3’de biri iptal edilirken harç olarak notere ödenir. Azilname olarak adlandırılan bu belge vekaletin neden geri alındığı bilgisini içeren bir belgedir. Yani vekaletname ile verilen yetkilerin tümü azilname ile alınmış olur.
 • Vekaletnamenin verilmesi hangi tapu ya da bankalarla ilgiliyse azilname de o bankalara ve tapu dairesine gönderilir. Bu gönderilme işlemiyle birlikte vekaletname iptali de gerçekleştirilmiş olur.
 • Eğer vekil olan vekil olunun taraf karşılıklı anlaşırlarsa ve bu şekilde iptal işlemi gerçekleşirse azilnamenin gönderilmesine gerek kalmayabilir.
 • Vekaletname iptali için gerekli belgeler:
  • 2 tane fotoğraf
  • Kimlik, pasaport ya da ehliyet
  • Vekaletname hangi noterde düzenlendiyse o noterin ismi
  • İlgili vekaletnamenin sureti
  • Vekil olan kişinin isim, soy isim ve güncel adres bilgileri.
zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir