Video’ya Logo Ekleme Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere videolara logo ekleme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Arkadaşlar özellikle youtube işine yeni başlayanlar bu tarz araştırmaları yaptıktan sonra video editlemeye başlıyor. Youtube’a veya benzeri video platformlarına video yüklemeden önce videolarınızın sol üstüne veya sağ üstüne logo yüklemek çok iyi olur. Örneğin televizyon ekranlarının köşelerinde nasıl logo oluyorsa videolara da o şekilde logo eklememiz hem reklam açısından hem de tasarım açısından şık durmaktadır.

Videolara bir çok program sayesinde logo eklemesi yapabiliyoruz. Fakat bu yazımızda sizlere ücretsiz bir program olan “Youtube Movie Maker” programı ile videoya nasıl logo yüklenir onu anlatacağız. Şimdi maddeler halinde anlatıma geçelim.

Video’ya Logo Ekleme Nasıl Yapılır?

1–) Arkadaşlar öncelikle videolara logo eklemek için “Youtube Movie Maker” programını bilgisayarımıza yüklememiz gerekiyor. Programın ücretli versiyonu da vardır fakat ücretsiz versiyonda da logo yüklenebiliyor. Programı yükledikten sonra açıyoruz. Program açılırken aşağıdaki gibi bir ekran gelecek karşımıza. Buradan en soldaki “Make Videos” kısmına giriyoruz.

2–) Ardından programımız tamamen açılmış oluyor. Öncelikle videoyu programa yüklememiz gerekiyor. Videoyu yüklemek için en sol üstteki + (artı) işaretine basıyoruz.

3–) Sonrasında “Add Video” seçeneğine tıklıyoruz ve videoyu bilgisayarımızdan seçerek buraya atıyoruz.

4–) Sonrasında video ekrana otomatikman gelmiş oluyor. Ardından burada sol üstte çıkan videoyu mouse ile tutup sürükleyerek aşağıdaki “V-Video” kısmına getiriyoruz.

5–) Şimdi video işini hallettik sıra logomuza geldi. Logoyu öncelikle videoda güzel gözükmesi için saydam yani .png şeklinde ayarlamanız gerekmektedir. Yani saydamdan kastımız arka planda beyazlık gözükmeyecek şeklinde bir logo ayarlarsanız videoda daha güzel gözükür. Tabii yine de tercih sizin. Logoyu hazırladıktan sonra programda sol üstteki aşağıda gördüğünüz gibi fotoğraf makinesi butonu var ona basıyoruz.

6–) Akabinde yine + (artı) işaretine basıyoruz. ve oradan da bu sefer “Add Image” butonuna basıyoruz ve bilgisayarımızdan logo resmini seçip buraya yüklüyoruz.

7–) Sonrasında logo yine ekrana gelmiş oluyor. Bu sefer de mouse ile logoyu sürükleyerek yine aşağıya götürüyoruz. Logoyu aşağıda yer alan “O0 – Overlay 0” kısmına sürükleyerek bırakıyoruz. Ardından en önemli noktaya geldik. Burada aşağıdaki resimde de göstermiş olduğumuz gibi logo resminin sağ tarafında tutup çekmeye yarayan bir kısım var. Oraya basarak video ile aynı hizaya getirmemiz gerekiyor. Böylelikle logo videonun tüm süresi boyunca ekranda olmuş olacaktır.

8–) Aynı hizaya getirdikten sonra overlay kısmında yer alan küçük logo resmine mouse ile 2 kere (çift) tıklıyoruz. Ardından logomuz sağ üstteki videoya gelmiş olacaktır. Buradan ise logonun konumunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. İster sağ üste dayalı şekilde yapın ister sol üste veya sağ alta ve sol alta dayalı şekilde logoyu hizalandırabilirsiniz. Biz örnek olarak sol üste dayalı şekilde yaptık. Ayrıca burada logonun arkaplanı saydam olmadığı için gördüğünüz gibi arka planı beyaz renk oluyor. İşte siz bunu saydam yani .png şeklinde yaparsanız logonun arka planında beyazlık çıkmamış olur.

9–) Logoyu konumlandırdıktan sonra son olarak sıra videoyu kaydetmeye geldi. Videoyu logolu şekilde kayıt etmek için sağ alt tarafta bulunan “RENDER” butonuna basıyoruz. Ardından video .mp4 şeklinde bilgisayarda masaüstüne veya nereye seçerseniz oraya yüklenmiş oluyor.

10–) Böylelikle videoya logoyu gömmüş yani logoyu videoya eklemiş (basmış) oluyoruz. Youtube üzerinden videosu da var anlamayanlar veya kafası karışanlar videodan da izleyebilirler.

Bu şekilde videolara logo eklenmiş olmaktadır. Umarız yararlı olur. Yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir