Ses Dalgalarının Tıp, Denizcilik, Sanat ve Coğrafya Alanlarında Kullanımı

Günümüzde ses dalgalarının birçok alanda kullanımı bulunmaktadır. Özellikle sağlık, denizcilik, sanat ve coğrafya alanlarında ses dalgaları günümüzde kullanılmaktadır. Şimdi başlıklar halinde ses dalgalarının kullanım alanları nelerdir onları ve detaylarını paylaşalım.

Başlıklar

Ses Dalgalarının Kullanım Alanları

1-) Denizcilikte Ses Dalgasının Kullanımı

Özellikle denizcilik sektöründe bir engele gönderilen sesin yansıyarak kaynağa dönmesi için geçen süreden faydalanılarak engelin mesafesi tespit edilebilir. Denizlerde, okyanuslarda, göllerde vb. yerlerde su altındaki nesneleri ayırt edebilmek ve bulunduğu yeri belirlemek için sonar cihazı geliştirilmiştir. Sonar cihazı belli aralıklarla ses dalgaları yayar. Ardından ses dalgaları engelden yansıyarak sonara ulaşır. Bu sayede sonar cihazı, göndermiş olduğu ses dalgasını ve yansıyan dalga arasındaki zaman farkını hesaplayarak sesin yansıdığı yüzeyi veya cismin ne kadar uzakta olduğunu ve diğer özellikleri hakkında bilgi verir. Ayrıca balıkçılar, sonar cihazları sayesinde balık sürülerinin konumunu, hareket yönünü, balık miktarını ve sürüde hangi balık cinsinden ne kadar bulunduğunu tespit edebilmektedir (aşağıdaki resimden bakabilirsiniz).

2-) Tıpta ve Sağlıkta Ses Dalgasının Kullanımı

Ultrasonografi adı verilen cihazda ultrasonik ses dalgaları kullanılarak insanların iç organları incelenebiliyor. Bu sayede hastalıklı dokular, ana rahmindeki ceninin 3 boyutlu görüntüsü, kalp kapakçıklarının hareketi, tümörler ve benzeri durumlar ile ilgili bilgiler elde edilebiliyor.

3-) Coğrafya’da Ses Dalgasının Kullanımı

Sismik araçların oluşturdukları ses dalgaları sayesinde, yer altındaki değişik tabakalardan yansıması sonucunda su, doğal gaz, petrol ve madenlerin yerleri kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

4-) Sanat’ta Ses Dalgasının Kullanımı

Farklı şekillerde ve farklı türlerde ses dalgaları oluşturan müzik aletlerinden faydalanılarak kulağa hoş gelen melodiler yapılabilmektedir. Mesela tiyatro salonlarında sesin daha kaliteli olması için yapılan gerekli akustik çalışmalar akustik ses dalgaları sayesinde yapılır. Akustiğin sanattaki kullanımına, Mimar Sinan‘ın yapmış olduğu ve ustalık eseri olarak bilinen Selimiye Camisi‘nin akustiğini örnek olarak verebiliriz (alttaki resimden cami içerisine bakabilirsiniz).

Kaynak = MEB

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir