Virüsler Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Virüsler yoluyla bulaşan en bilindik hastalıklar grip, aids, hepatit b, uçuk ve kuduz olmak üzere 5 tanedir. Şimdi bu hastalıkları kısaca anlatalım.

Başlıklar

Virüs Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

1-) Grip

Grip dünya üzerinde insanın en çok yakalandığı hastalıklardan birisidir. Grip, solunum yoluyla bulaşan ve solunum sistemini etkileyen etkili bir hastalıktır. Grip, ateş, halsizlik, kas ağrıları, soğuk ter, şiddetli öksürük ve benzeri gibi belirtilerle başlar. Hafife alınmayacak bir hastalıktır.

Grip virüslerden bazılarının zayıflatılmasıyla hazırlanan aşılar kas içine yapılır ve aşıdan bir hafta kadar sonra hastanın kanında virüse karşı antikorlar oluşmaya başlar.

2-) AIDS

AIDS, “Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Hastalığı” anlamına gelen, ingilizce yazılışındaki kelimelerinin baş harflerinden oluşan (Acquired Immune Deficiency Syndrome) ve HIV virüsünün bulaşması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.

AIDS hastalığı Afrika kıtasındaki bir maymun türünden dünyaya yayıldığı söylenmektedir. AIDS hastalığı; cinsel ilişki, AIDS’li bir kanın başka bir hastaya nakledilmesi, berber aletleri, tırnak makası, aynı enjektörün kullanılması vb. gibi yollarla insanlara bulaşan bir hastalık türüdür.

3-) Hepatit B

Hepatit B sarılığın bir çeşididir. Hepatit yapan virüslerin başlıcaları Hepatit A, B, C, D ve E’dir. Bunlardan ülkemizde en bilineni ve en yaygın olanı Hepatit B virüsüdür. Bu virüs ender de olsa karaciğer kanseri, siroz gibi ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.

Hepatit B virüsü insanlara kan ve vücut salgıları (tükürük, ter, gözyaşı, meni vb.) ile temas sonucunda yayılabilir.

4-) Uçuk

Uçuk, Herpes simplex ismi verilen virüs ailesine ait olan bir virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuk rahatsızlığı, etkin dönemlerinde kabarcıklar içinde bulunan sıvıda bol miktarda virüs içermektedir. Bu dönemde bulaşıcı özellik göstermektedir.

5-) Kuduz

Kuduz hastalığı genellikle kedi ve köpeklerden bulaşmaktadır. Kuzey Amerika kıtasında virüsün sık rastlandığı memeli hayvanlar tilki, sincap, opossum, yarasa ve kokarcadır.

Kuduz, bir hayvan hastalığıdır bu bakımdan insanlara seyrek olarak geçer. Bütün sıcakkanlı hayvanlar kuduza yakalanmalarına karşın, sadece bazı türleri hastalığı bulaştırır. Evcil veya yabani hayvanlar (köpek, kedi, tilki, kurt, çakal, maymun, sırtlan, yarasa vb. gibi) ise başka hayvanları seyrek olarak da insanları ısırarak kuduzun yayılmasında önemli rol oynar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir